Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach
biuletyn informacji publicnzej986

Aktualności

Znaki informacyjne

dodano: 2021-12-01

Dla przypomnienia kilka podstawowych  znaków drogowych.

Strefa zamieszkania. Jak się zachować?

 „Strefa zamieszkania” to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Strefy te, bardzo często znajdują się na dużych osiedlach mieszkaniowych. Przebywając w takiej strefie warto wiedzieć jak należy się zachować.

Znak „Strefa zamieszkania ” D-40, występuje w zestawie ze znakiem D-41 „Koniec strefy zamieszkania”.

d-40                                                  d 41                                                             

Podstawowe zasady obowiązujące w strefie to:

  1. Postój pojazdów jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi. Postój w miejscu innym niż wyznaczone stanowi wykroczenie.
  2.  Dopuszczalna prędkość pojazdów na tej drodze to 20 km/h.
  3. Piesi mają pierwszeństwo na drodze i mogą poruszać się całą szerokością jezdni. Kierujący pojazdami w takiej sytuacji zobowiązani są zachować szczególną ostrożność. Pieszy może pojawić się na drodze w każdej chwili. Jednakże obecność pieszych na jezdni, nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności.
  4. Nie ma obowiązku wyznaczania przejść dla pieszych i znakowania ich znakami pionowymi.
  5. Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
  6. Dziecko do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.
  7. Skrzyżowania są równorzędne, co oznacza, że obowiązuje zasada tzw. „prawej ręki”. Kierujący pojazdem po naszej prawej stronie na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo.
  8. Wyjazd ze strefy na drogę to włączanie się do ruchu, tak więc kierujący zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.  

W „Strefie zamieszkania” obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Za ich złamanie można zostać ukaranym mandatem. Pojazd może być też usunięty z drogi na koszt właściciela.

Przypominamy, że zgodnie z art. 130a ust. Prawo o Ruchu Drogowym pojazd usuwany jest z drogi na koszt właściciela w przypadku:

  1.  pozostawienia pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
  2.  pozostawienia pojazdu w miejscu przeznaczonym dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
  3.  pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Pamiętajmy również, że przebywając w „Strefie zamieszkania” jesteśmy na drodze i obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania (art.4 PRD) zgodnie z którą:

„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają, chyba, że okoliczności wskazują na możliwości odmiennego ich zachowania”. 

Strefa ruchu – co powinniśmy wiedzieć

 „Strefa ruchu” oznacza wjazd na drogę wewnętrzną położoną w strefie ruchu. Na jej obszarze obowiązują te same zasady jak na drogach publicznych.

 Znak „strefa ruchu” D-52, występuje w zestawie ze znakiem D-53 „koniec strefy ruchu

D 52                                    d 53      

Strefy ruchu można spotkać na drogach wewnętrznych, parkingach i osiedlach. Warto wiedzieć jak należy się zachować przebywając w takiej strefie.

Podstawowe zasady obowiązujące w strefie to:

  1.  Obowiązują wszystkie przepisy z kodeksu drogowego. Za ich złamanie można być ukaranym mandatem karnym. 
  2. Parkowanie pojazdu możliwe jest w miejscach wyznaczonych lub takich, które nie będą wiązać się ze złamaniem przepisów kodeksu drogowego. Kwestie pierwszeństwa regulują       znaki   drogowe. Najczęściej strefa ta jest wolna od sygnalizacji świetlnej. W przypadku braku znaków drogowych obowiązuje zasada tzw. „prawej ręki”.
  3. Poruszając się po strefie obowiązują ograniczenia prędkości.
  4.  Opuszczając strefę ruchu, wjeżdżając na drogę publiczną zawsze ustępujemy pierwszeństwa pojazdom. Wówczas włączamy się do ruchu.
  5. Każda „Strefa ruchu” obejmuje co najmniej jedną drogę wewnętrzną.
     

Przebywając w „Strefie ruchu” nie poruszajmy się autem na pamięć i zawsze dostosujmy swoją prędkość do obecności w strefie ruchu.

Pamiętajmy również, że przebywając w „Strefie ruchu” jesteśmy na drodze i obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania (art.4 PRD) zgodnie z którą:

„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają, chyba, że okoliczności wskazują na możliwości odmiennego ich zachowania”. 

Droga wewnętrzna

Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych (czyli do dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych) i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.

Znak „Droga wewnętrzna” D-46 występuje wspólnie ze znakiem D-47 „Koniec drogi wewnętrznej”       

D-46d-46

Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należą do zarządcy terenu, na któ­rym jest zlokalizowana droga, a w jego braku – do właściciela tego terenu.

Podstawowe zasady obowiązujące na drodze wewnętrznej:

  1.  „Droga wewnętrzna” jest ogólnodostępną drogą. Na znaku może być umieszczony napis wskazujący zarządcę tej drogi.
  2. Uczestnicy ruchu mają dostęp do danej drogi w pełnym bądź ograniczonym zakresie.
  3. Definicja wskazuje, że drogi wewnętrzne nie należą do dróg publicznych, czyli na ich obszarze nie mają zastosowania przepisy Prawo o ruchu drogowym. Wyjątki od danej zasady:
    a)      w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;

           b)      w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Jest to najistotniejsza różnica między drogą wewnętrzną a strefą ruchu.

        4. Wyjeżdżając z drogi wewnętrznej na drogę publiczną ustępujemy pierwszeństwa pojazdom.   Wówczas włączamy się do ruchu.

Pamiętajmy również, że przebywając na „Drodze wewnętrznej” podobnie jak w „Strefie ruchu” czy w „Strefie zamieszkania” jesteśmy na drodze i obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania (art. 4 PRD) zgodnie z którą:

foto:  Znaki informacyjne