Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach
biuletyn informacji publicnzej986

Aktualności

Zimą należy szczególnie dbać o zwierzęta. Obowiązki właścicieli!

dodano: 2022-12-03

Zima to trudny czas również dla zwierząt, dlatego warto wiedzieć, jak pomóc im przetrwać mrozy i śnieżne dni.

Właściciele zwierząt muszą pamiętać o zapewnieniu zwierzętom odpowiedniej opieki podczas mrozów. Zobowiązuje ich do tego prawo. Zwierzęta, wobec których stwierdzi się zaniedbania mogą zostać odebrane właścicielowi. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy opiekun ma względem swojego pupila szereg obowiązków. Podstawowym z nich jest zapewnienie mu właściwych warunków bytowania. Przepisy określają, że pomieszczenie, w którym przebywa zwierze musi być odpowiednio dostosowane do warunków atmosferycznych. Oznacza to, że ma chronić przed zimnem, upałem oraz opadami. Jednak nie tylko zimowa pora jest niebezpieczna dla zwierząt udomowionych trzymanych na uwięzi. Psy na łańcuchach mierzą się latem z palącym słońcem, jesienią z opadami deszczu, nagminnym niedożywieniem, lękiem, separacją, brakiem ruchu, a także przewlekłymi chorobami. Wymagane jest karmienie oraz pojenie zwierzęcia. W czasie zimy warto podawać przebywającemu na zewnątrz psu ciepły posiłek, np. w formie zupy. Sprawdzajmy również, czy woda w miskach nie zamarzła. Dobrze odżywione i nawodnione zwierze łatwiej poradzi sobie z zimnem. Równie ważny jest ruch. Dzięki niemu chłód jest mniej dotkliwy. Zgodnie z przepisami niedozwolone jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby oraz wszelkie działania powodujące u nich uszkodzenie ciała bądź cierpienie oraz niezapewniające możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Każdy właściciel psa powinien również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada konieczność szczepień przeciwko wściekliźnie.

Apelujemy – jeśli widzisz zaniedbane zwierze zgłoś to do odpowiednich służb!

W ustawie o ochronie zwierząt (art. 9 ust. 2 u.o.z.) czytamy, że:

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza, niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

Znęcanie się nad zwierzętami to przestępstwo!


Należy odróżnić wykroczenie od przestępstwa. Od tego zależy, czy będziemy mogli odebrać psa interwencyjnie. Art. 7 ust. 1 i 3 u.o.z. mówi, że zwierzę można odebrać od opiekuna, jeśli jest trzymane w warunkach (określonych w art. 6 ust. 2 u.o.z.) wskazujących na znęcanie się nad zwierzęciem. Rozumieć to można jako zadawanie bólu i cierpienia i przyczynianie się do tego, np. poprzez zaniedbanie, zagłodzenie oraz przetrzymywanie w złych warunkach. Nieleczony pies o obniżonej kondycji, wyraźnie chudy, niezabezpieczony przed mrozem, deszczem, słońcem czy innymi niebezpiecznymi zjawiskami, może być dla nas impulsem, aby wezwać policję lub wojewódzkie organizacje zwierzęce, np. Inspektorat Weterynaryjny.

Znamiona przestępstwa:

  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania,
  • trzymanie zwierząt w stanie rażącego zaniedbania lub brudu,
  • przetrzymywanie zwierząt w pomieszczeniach/ klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,
  • narażanie zwierząt na skutki warunków atmosferycznych, zagrażających zdrowiu lub życiu,
  • przetrzymywanie zwierząt bez wody i pożywienia “przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku”.
  • Wykroczenie jest popełniane kiedy pies nie ma rażących powyższych objawów choroby itd. Jeśli jest na łańcuchu, ale wygląda na pierwszy rzut oka dobrze, nie ma żywych ran, być może mamy do czynienia z wykroczeniem, a nie przestępstwem. Jednak za wykroczenie odpowiada zarówno ten, kto postępuje umyślnie, jak i nieumyślnie.
foto:  Zimą należy szczególnie dbać o zwierzęta. Obowiązki właścicieli!