Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach
biuletyn informacji publicnzej986

Aktualności

Światowy Dzień Obrony Cywilnej.

dodano: 2024-03-13

1 marca Światowym Dniem Obrony Cywilnej.

Każdego roku 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Obrony Cywilnej (World Civil Defence Day). Święto ustanowiło zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej (The International Civil Defence Organisation, ICDO) w 1990 roku. Data święta nie jest przypadkowa, 1 marca upamiętnia wejście w życie konstytucji ICDO, jako organizacji międzyrządowej w 1972 roku.

Z okazji Światowego Dnia Obrony Cywilnej Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut spotkał się w poniedziałek 11 marca, w Sali Biblioteki Miejskiej przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach, z dyrektorami i pracownikami ds. obrony cywilnej instytucji i zakładów pracy wyróżniających się w realizacji zadań w tym zakresie. Podczas uroczystości burmistrz złożył podziękowania  m.in Komendantowi Straży Miejskiej Sławomirowi Walczakowi za współpracę, wsparcie oraz zaangażowanie w realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i ochrony ludności. Wśród wyróżnionych były również dzieci ze szkół, które brały udział w konkursie rysunkowym dotyczącym obrony cywilnej.


Celem obrony cywilnej jest ochrona ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych i przezwyciężanie ich bezpośrednich następstw, a także zapewnienie warunków koniecznych do przetrwania.

Międzynarodowy znak rozpoznawczy obrony cywilnej to niebieski trójkąt równoboczny na pomarańczowym tle.

foto:  Światowy Dzień Obrony Cywilnej.