Rusza infolinia dla osób bezdomnych. Widzisz potrzebujących? Reaguj!
dodano: 2024-11-02
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchamia specjalną infolinię dedykowaną bezdomnym.
Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchamia specjalną bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje dotyczące możliwej pomocy, noclegu oraz wyżywienia, lokalizacji schronisk oraz noclegowni, jak również dostępnej pomocy doraźnej. Z numerem 987 skontaktować się mogą zarówno bezdomni potrzebujący pomocy, jak również osoby oferujące pomoc materialną i zgłaszające bezdomnych nocujących na klatkach schodowych, ławkach w parkach czy w altanach ogrodowych.
„Akcja ma na celu uwrażliwienie i wyczulenie mieszkańców regionu na szczególne traktowanie w mroźne zimowe miesiące ludzi bezdomnych”. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć liczbę tragicznych przypadków śmierci z powodu wyziębienia. Każde ocalone ludzkie życie jest bezcenne i jest chyba najlepszą miarą skuteczności i sensowności działania numeru 987.
Jesienno - zimowa aura stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. Właśnie te osoby są najbardziej narażone na wyziębienie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod działaniem alkoholu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic podczas codziennych patroli sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki. Kontrolują te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed wiatrem, mrozem czy deszczem. W przypadku napotkania takich osób proponują schronienie w specjalnych do tego przeznaczonych placówek. Strażnicy również częstują bezdomnych gorącą herbatą, kanapką czy przekazują bezdomnym ciepłe koce oraz śpiwory.
Pomimo, iż funkcjonariusze informują bezdomnych o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki lecz często zdarza się że osoby odmawiają pomocy. Może zdarzyć się tak, że nie uda nam się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy.
Dlatego też zwracamy się z apelem do Państwa! Nie bądźmy obojętni!
Warto zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy. Jeśli Państwo nie możecie im pomóc, poinformujcie o nich lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej lub Policję czy Straż Miejską. Nie bądźcie obojętni także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon nawet anonimowy, informujący o takiej osobie może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu o tej porze roku przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie. Czasami zdarza się że na pomoc jest już za późno.