Rozpoczął się sezon grzewczy. Pamiętajmy o zakazie spalania odpadów.
dodano: 2021-10-07
Poprzednie lata pokazały, że wciąż nie brakuje osób, które zatruwają środowisko, paląc niewłaściwymi materiałami. Przypominamy o obowiązujących przepisach.
Jak co roku w okresie jesienno - zimowym strażnicy miejscy będą kontrolować paleniska pieców centralnego ogrzewania. Dlatego przypominamy zatem o obowiązkach wynikających z przepisów.
Zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej obowiązującej od 1 września 2017 roku na terenie Województwa Śląskiego wprowadza się całkowity zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach:
1. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
2. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
3. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
4. biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 % (np. mokrego drewna).
Zgodnie z art 191 ustawy o odpadach obowiązuje również zakaz spalania odpadów np. mokrego, lakierowanego czy impregnowanego drewna, paneli parkietu, płyt wiórowych, kolorowego papieru, tworzyw sztucznych, odzieży, ogumienia, styropianu, a także odpadów komunalnych i wielkogabarytowych.
W trakcie spalania odpadów do powietrza emitowane są niebezpieczne substancje, które mają szkodliwy wpływ na nasz organizm i pociągają za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Do substancji tych zalicza się między innymi dioksyny, styren, cyjanowodór. Z kolei podczas spalania paliw stałych do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia w postaci pyłów zawieszonych, metali ciężkich czy substancji rakotwórczych. Dlatego tak ważne jest to, czym palimy.
Ponadto zapisy Uchwały określają również cztery terminy wymiany kotłów:
wymiana do 31.12.2021 r. gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze), oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
wymiana do 31.12.2023 r. gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do 2012 r.),
wymiana do 31.12.2025 r. gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r. ),
wymiana do 31.12.2027 r. gdy kocioł jest Klasy 3 lub 4 wg. Normy PN-EN 303-5:2012.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:
Przypominamy również, że od 1 lipca br. należy złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
W przypadku posiadania źródła ciepła i spalania paliw, które zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 r. właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie do 12 miesięcy. Natomiast w przypadku źródła ciepła zainstalowanego po 1 lipca właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie 14 dni.
Przedmiotową deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową Deklaracja, lecz wymaga to uwierzytelnienia logowania za pośrednictwem profilu zaufanego (bankowość elektroniczna) lub e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną). Deklarację można też złożyć w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim. Druk deklaracji można pobrać w urzędzie, straży miejskiej, wydrukować (wzór do pobrania ze strony Urzędu Miejskiego w Czechowicach – Dziedzicach) lub odebrać od funkcjonariusza straży podczas wykonywanej kontroli.