Płacimy za śmieci, czy naprawdę musimy je podrzucać sąsiadom?
dodano: 2021-10-25
Bałagan przy ustawionych pojemnikach na odzież używaną już coraz mniej razi w oczy. Jeśli już jednak dojdzie do takich sytuacji, to szybko są one zgłaszane.
Coraz bardziej niepokoi nas fakt ujawniania śmieci podrzucanych przez mieszkańców swoim sąsiadom. Problemem nie tylko w naszej gminie są powstające dzikie wysypiska śmieci, o których niejednokrotnie pisaliśmy. Na nielegalnych wysypiskach zalegają różnego rodzaju odpady – od tych wielkogabarytowych po drobne śmieci. Wszyscy przecież płacimy za wywóz odpadów. Jak oceniać takie zachowanie? Jako beztroskę, chamstwo czy cwaniactwo? Przecież ktoś / właściciel terenu będzie musiał posprzątać nasze śmieci!!! Wydając na to własne pieniądze i marnując swój cenny czas!!!
Ujawniając taki fakt nie warto odwracać głowy w drugą stronę, należy natychmiast zareagować, zwrócić uwagę sprawcy lub powiadomić odpowiednie służby. Znamy przecież naszych sąsiadów, więc dziwi nas fakt ostatniego podrzucenia wyposażenia mieszkania w okolicy stawów Sokoły w Ligocie Wysypisko na stawach Sokoły Może ktoś rozpozna rzeczy i wskaże sprawcę. Nam wszystkim powinno zależeć na czystości naszego miasta i piętnowaniu takich zachowań.
Na stronie Urzędu miasta Wydział Gospodarki Odpadami możemy sprawdzić terminy wywozu śmieci w tym też ponadgabarytowych. Zamiast pozbywać się ich, wyrzucając w niedozwolone miejsca, poza wskazanymi terminami należy je zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Prusa w Czechowicach-Dziedzicach.
Od niedawna można w czasie rzeczywistym oglądać obraz z kamery zamontowanej na wjeździe do PSZOK i sprawdzić czy w danej chwili są kolejki do punktu kamerka online PSZOK .
Często też ujawniamy bałagan przy kontenerach na odzież używaną. Kontenery te można znaleźć w wielu miejscach naszej gminy jak również innych miastach naszego kraju. Niestety ich wygląd czasami bardzo daleki jest od ideału, a ubrania zamiast wewnątrz zalegają dookoła kontenerów. Należy pamiętać, że kontenery dedykowane są do odbioru określonych przedmiotów i nie wrzucamy do nich innych rzeczy, natomiast ich okolica to nie jest mobilny PSZOK i nie służy do łatwego pozbycia się niepotrzebnych nam przedmiotów. Właścicielami kontenerów są fundacje lub prywatne firmy, które odpowiadają za porządek i opróżnianie pojemników. Obowiązki te nie należą do służb miejskich. Wszelkie przypadki zaniedbań mieszkańcy mogą zgłaszać strażnikom miejskim pod numerem 986 lub 32-215-54-92. Dyżurny Straży Miejskiej jak tylko otrzyma takie zgłoszenie powiadomi telefonicznie właścicieli, podając numer kontenera i wyda polecenie uprzątnięcia bałaganu. Problem można również zgłosić bezpośrednio do właściciela pojemnika, dzwoniąc pod numer, który podany jest na kontenerze.
Straż miejska ma duży wpływ na zwiększenie częstotliwości opróżniania kontenerów i sprzątania wokół nich. Funkcjonariusze są w stałym kontakcie z organizatorami takich zbiórek i widząc bałagan wokół któregoś z takich kontenerów, zgłaszają ten fakt a problem jest szybko rozwiązywany.
Czasami strażnikom udaje się ustalić sprawcę podrzuconego odpadu i wobec takiej osoby wyciągane są konsekwencje prawne w postaci mandatu karnego bądź skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego.