Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach
biuletyn informacji publicnzej986

Aktualności

Oczko wodne w parku to nie lodowisko.

dodano: 2023-12-09

Uwaga zabawa na zamarzniętym stawie, jeziorze może być naprawdę niebezpieczna

W dniu 9 grudnia tuż po godzinie 14 strażnicy miejscy podjęli interwencję na zamarzniętych oczku wodnym przy parku ulicy Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach wobec dwóch osób. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez obserwatora monitoringu miejskiego. Na miejscu okazały się to dwie młode dziewczynki w wieku 11-13 lat narodowości Ukraińskiej oraz Białorusinka. Jedna z nich podczas interwencji była aktualnie na tafli lodu. Nakazano powoli zejść z lodu co uczyniła. Przeprowadzono z nimi rozmowy pouczające i zakazano dalszego wchodzenia na jakiekolwiek zamarznięte jezioro, staw czy oczka wodne.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby, będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Aby ustrzec się tragicznych wypadków na śniegu i lodzie, warto zastosować się do kilku niezbędnych rad:

  • w przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
  • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia; pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.

foto:  Oczko wodne w parku to nie lodowisko.