Wyrzucone płyty azbestowe.
Dodane przez admin dnia Wrzesień 29 2017 04:44:37
Początkiem tego tygodnia strażnicy miejscy udali się na ulicę Ks. Grobel w Ligocie, gdzie jeden z mieszkańców zgłosił podrzucone w wysokiej trawie materiały azbestowe pochodzące z rozbiórki mieszkalnej i które są niebezpieczne dla zdrowia i prosił o podjęcie stosownych czynności służbowych. Funkcjonariusze na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Wykonali stosowną dokumentację fotograficzną oraz notatkę, którą przekazano do Wydziału Ochrony Środowiska w Czechowicach-Dziedzicach, celem podjęcia dalszych czynności.
Szkodliwość azbestu na nasze zdrowie:
Szkodliwość włókien azbestowych zależy od średnicy i długości włókien. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne nie są włókna długie (>5 μm), lecz cienkie (do 0,01 μm) – przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory[potrzebny przypis]. Pierwsze wzmianki na temat szkodliwości azbestu pojawiły się w latach 1900-1910. W roku 1910 francuskie badania potwierdziły szkodliwy wpływ azbestu na organizm człowieka. W całej Europie rocznie 400-600 osób zapada na różne choroby wywołane przez azbest (rak oskrzeli, rak płuc, międzybłoniak, pylica azbestowa)[2]. U osób stykających się z azbestem rak płuc został uznany za chorobę zawodową.
Ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cemetowych. W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest
Rozszerzona zawartość newsa