Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
LocalSpot - zgłoś problem!
Kontrole przerostów zieleni.
W dniu 17.12.2009r. o godz. 09.30 w Ligocie na ul. Powstańców Śląskich, Straż Miejska przeprowadziła kontrole przerostów zieleni (przerastających gałęzi drzew) z posesji prywatnych wchodzących w pas ruchu drogowego. Wydano polecenia właścicielom nieruchomości przycięcia w/w przerostów
Udzielenie pomocy osobie bezdomnej.
W dniu 12.12.2009r o godzinie 16.00 w Czechowicach Południowych na terenie Dworca PKP patrol Straży Miejskiej stwierdził przebywanie osoby nietrzeźwej po spożyciu alkoholu, która miała trudności w poruszaniu się. W trakcie interwencji ustalono że mężczyzna ma przebitą stopę, który poprosił o pomoc lekarską. Z uwagi na zagrożenie życia lub zdrowia w/w przewieziono do Stacji Pogotowia Ratunkowego w Czechowicach-Dziedzicach gdzie została mu udzielona pomoc lekarska.
Kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych.
Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach codziennie kontroluje miejsca w których przebywają osoby bezdomne z uwagi na niskie temperatury otoczenia. Jeżeli w trakcie interwencji patrol SM stwierdzi fakt przebywania tych osób w miejscach które nie zapewniają warunków przeżycia w niskich temperaturach zostają one wówczas przewiezione do noclegowni na ul. Łukasiewicza lub jeżeli są po spożyciu alkoholu do Izby Wytrzeźwień w Bielsku-Białej.
Bat na pirata
Nowy fotoradar straży miejskiej od miesiąca temperuje zapędy zbyt szybkich kierowców. – Nie służy zarabianiu pieniędzy, ale walce z niebezpiecznymi piratami drogowymi – mówi komendant Mirosław Janko.

Bat na pirata (Postrach piratów)

– Część kierowców za nic ma bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Niechlubny rekord to m.in. jazda z prędkością 140 kilometrów na godzinę w pobliżu szkoły podstawowej na Burzeju, gdzie obowiązuje zakaz przekraczania 40 km. Zanotowaliśmy też prędkość 140 km, którą miał kierowca na ulicy Waryńskiego, gdzie obowiązuje „50”. Z poprzednich sesji z fotoradarem, który w ostatnich dwóch latach pożyczaliśmy, wiemy, że są kierowcy, dla których szalona jazda jest codziennością. Zdarzyło się, że jeden kierowca w ciągu kwadransa złamał przepisy dwa razy, a następnego dnia – kolejny raz. Byli i tacy, którym fotoradar robił zdjęcie po trzy razy w jednej sesji. Inną bolączką naszej gminy są nocne wyścigi głównymi ulicami miasta – wylicza Mirosław Janko. – Tych, którzy właśnie w taki sposób traktują przepisy i stwarzają ogromne niebezpieczeństwo na drodze, mamy zamiar wyłapywać i przykładnie karać. Dla drogowego bandytyzmu nie może być przyzwolenia – mówi komendant. – W naszej gminie nie mamy policyjnej sekcji ruchu drogowego, a mieszkańcy na każdym kroku domagają się, by coś zrobić z nagminnym łamaniem przepisów. Własny, a nie pożyczony, fotoradar może nam to wreszcie umożliwić – dodaje Zbigniew Karpeta, szef referatu ruchu drogowego w Komendzie Straży Miejskiej.
Fundusze na zakup urządzenia zabezpieczyła, na wniosek burmistrza, Rada Miejska. Z planowanych 185 tysięcy złotych wydano 159 tys. Pieniądze te pokryły koszty zakupu fotoradaru marki Zurad z komputerem i drukarką, a ponadto skody fabii combi z benzynowym silnikiem o pojemności 1,2 litra. – To polskie urządzenie. Mimo że jest tańsze niż większość zagranicznych, to jest bardzo dobrej jakości – ocenia Zbigniew Karpeta. Fotoradar wykonuje na tyle dobre zdjęcia, że kierowca może się bez problemu rozpoznać. Umożliwia pracę w nocy, a także kontrolę prędkości samochodów poruszających się dwoma pasami, nawet w przeciwnych kierunkach. Może się więc zdarzyć, że na zdjęciu zostanie uwieczniony nie – jak to zazwyczaj bywa – przód samochodu, ale jego tył. Wtedy właściciel pojazdu musi poinformować komendę, kto w momencie przekroczenia prędkości siedział za kółkiem.
Samochód z fotoradarem po raz pierwszy został użyty 10 października. Od tego czasu na przekroczeniu dozwolonej prędkości złapano przeszło stu kierowców. Strażnicy tak ustawiają urządzenie, aby rejestrowało dopiero znaczne łamanie przepisów. – Nie chcemy uprzykrzać życia normalnym kierowcom – zapewnia komendant SM.
Mirosław Janko zaznacza, że umiejscowienie fotoradaru nie jest widzimisię strażników. – Po konsultacjach, to policja wyznacza nam miejsca, w których może stać fotoradar. Bez ich zgody nie mamy prawa podejmować takiej decyzji – mówi. – Urządzenie najczęściej jest stawiane na drogach powiatowych, najważniejszych miejskich odcinkach, także tam, gdzie o to wnioskują mieszkańcy oraz w miejscach nocnych szaleństw kierowców – dodaje. – Do dyspozycji mamy też drogę krajową nr 1 – uzupełnia szef referatu ruchu drogowego. Strażnicy nie zamierzają ukrywać tego nielubianego przez kierowców aparatu w krzakach, imitacjach kubłów na śmieci czy za węgłem. Rejestrator będzie się znajdował albo w bagażniku skody, albo na trójnogu, albo w jednej ze stałych przydrożnych skrzynek.
Uśredniając, fotoradar będzie w użyciu co drugi dzień. Prawo jego obsługiwania mają dwaj przeszkoleni funkcjonariusze, i tylko tym będą się zajmować. Taka obsada wystarcza, by od momentu wykroczenia stosowne wezwanie do stawienia się w komendzie przesłać po upływie kilku dni.
Komenda Straży Miejskiej śpieszy z wyjaśnieniami, że fotoradaru nie traktuje jako swego źródła dochodu. – Gdybyśmy chcieli tak robić, wystarczyłoby obniżyć tolerancję urządzenia i postawić je na dk-1. Nam zależy na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa – wyjaśnia Zbigniew Karpeta. – Co ważne, ukarani kierowcy wpłacają pieniądze nie do kasy komendy, ale do Urzędu Miejskiego – dodaje Mirosław Janko.
Monitoring dzikich wysypisk śmieci
Straż Miejska w porozumieniu z Wydziałem Ochrony środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zainstalowała dwie, obrotowe kamery przenośne w rejonach ,,dzikich wysypisk śmieci. W trakcie obserwacji ustalono sprawców podrzucania odpadów wobec których po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających zostanie zastosowane postępowanie mandatowe.
Osoba leżąca na chodniku.
W dniu 13.04.2010r o godz 20:00 patrol Straży miejskiej zauważył na ulicy Moniuszki mężczyznę leżącego na chodniku. Po podjęciu interwencji okazało się że mężczyzna znajduje się pod wpływem alkoholu. W/w wylegitymowano oraz odwieziono do miejsca zamieszkania pod opiekę rodziny.
Strona 76 z 76 << < 73 74 75 76
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.221.131.67