Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
Spożywał Whisky w parku miejskim.
W dniu 5 czerwca patrol straży miejskiej podjął interwencję w parku miejskim przy ulicy Żeromskiego w Czechowicach-Dziedzicach wobec mężczyzny spożywającego alkohol w miejscu publicznym. Strażnicy będąc w patrolu pieszym zauważyli mężczyznę który spożył alkohol w postaci Whisky " Jack Daniels". Gdy mężczyzna zorientował się że w jego kierunku zmierzają funkcjonariusze straży miejskiej postanowił schować butelkę do kosza na śmieci. Mężczyzna przyznał się strażnikom, że whisky w koszu należy do niego. Mężczyzna podczas interwencji zachowywał się arogancko oraz lekceważył obowiązujące przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Strażnicy na sprawcę nałożyli mandat karny w wysokości 100 zł. Sprawca odmówił przyjęcia mandatu karnego. Za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Znakowanie rowerów przez Straż Miejską.
W dniu 9 czerwca 2018 roku podczas imprezy plenerowej "Zapaleńcy", która odbywać się będzie na parku północ, Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach będzie prowadzić akcję znakowania rowerów. Podczas tej imprezy strażnicy będą oznaczać pojazdy rowerowe specjalnym długopisem UV oraz na rower będzie naklejona naklejka. Następnie po nadaniu specjalnego numeru identyfikacyjnego zostanie zarejestrowany w systemie Straży Miejskiej. Usługa ta jest bezpłatna, a jej celem jest możliwość identyfikacji właściciela pojazdu w przypadku odzyskania skradzionego pojazdu. Aby oznakować pojazd wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i ewentualny dowód zakupu roweru. Gdy ktoś będzie w późniejszym czasie zainteresowany aby oznaczyć sobie rower, będzie to możliwe w komendzie straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Niepodległości 35.
Palili wyroby tytoniowe pod okiem kamery na tereie szkoły.
W dniu 1 czerwca po godzinie 21 obserwator monitoringu miejskiego straży miejskiej zauważył na terenie placówki oświatowej SP nr 4 przy ulicy Studenckiej w Czechowicach-Dziedzicach cztery osoby palące wyroby tytoniowe. Robili to pod samą kamerą. Obserwator zwrócił szczególną uwagę na dwóch mężczyzn, którzy dziwnie się zachowywali. Rozglądali się w każdym kierunku lecz nie przyszło im na myśl aby zajrzeć w górę, gdzie byli obserwowani przez obserwatora. Gdy osoby myślały, że teren jest czysty i nikogo w pobliżu nie ma to postanowili wyciągnąć białą kartkę w której znajdowała się nieznana substancja przypominająca tytoń. Po chwili jeden z mężczyzn wyciągnął szklaną "lufkę" i nabił nią tą substancją a następnie palili nawzajem. Na miejsce został skierowany patrol. Strażnicy idąc od tyłu zaskoczyli sprawców, którzy nie spodziewali się wizyty mundurowych. Byli to dwaj młodzi mężczyźni oraz dwie kobiety. Na miejscu poinformowani zostali o powodzie interwencji lecz jak twierdzili, że nie robili nic złego a tym bardziej nie palili papierosów. Strażnicy poinformowali o nagraniu całego zajścia na kamerze znajdującej się nad ich głowami. Gdy się zorientowali byli troszeczkę w szoku. Na miejscu nie stwierdzono u nikogo żadnych materiałów niedozwolonych. Przyznali się, że palili tytoń. Z uwagi na popełnione wkroczenie z art 13 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zastosowano wobec sprawców pouczenia a także nakazano opuścić teren szkoły.
Jak co roku strażnicy zadbali o bezpieczeństwo podczas procesji Bożego Ciała.
Jak co roku strażnicy miejscy uczestniczyli w czwartek 31.05.2018 roku w zabezpieczeniu procesji Bożego Ciała która przeszła ulicami naszego miasta, gdzie parafianie poruszali się wyznaczonymi trasami do kapliczek polowych. Celem strażników było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom procesji. No i oczywiście jak co roku odbyło się bez przeszkód, pogoda również dopisała.
Spalała buta i butelki plastikowe w piecu kuchennym.
W dniu 29 maja eco patrol udał się do Zabrzega celem dokonania kontroli jednej z posesji, gdzie według zgłoszenia mogą być spalane odpady w piecu centralnego ogrzewania. Strażnicy dokonali kontroli źródła ciepła, które znajdują się w budynku. Stwierdzono kominek w którym zauważono niedopalone odpady.W budynku znajdował się także piecyk kuchenny, który w trakcie kontroli był rozpalony. Po otwarciu drzwiczek strażnik stwierdził zapach palącego się plastiku. W środku zauważono niedopalonego buta damskiego oraz butelki. W pojemniku koło pieca stwierdzono drugiego buta, który był przygotowany do spalenia. Sprawczyni przyznała się, że wrzuciła buta i butelki do pieca aby zagotować obiad. Na dzień kontroli strażnicy pouczyli kobietę i zakazali dalszego spalania odpadów a także zapowiedzieli kolejną kontrolę w nieoznaczonym terminie.
NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W SAMOCHODZIE W UPAŁY!
Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Straż Miejska apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia. Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997, 112 lub straż miejską 986. Zwracamy szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka bądź psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu włącznie z wybiciem szyby.
Mężczyzna leżał koło ławki. Wezwano karetkę pogotowia.
W poniedziałek 21.05.2018 roku dyżurny straży miejskiej otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące leżącej osoby na chodniku przy ulicy Ks. Barabasza w Czechowicach-Dziedzicach. Po przybyciu na wskazane miejsce patrol SM zastał leżącego na kostce brukowej koło ławki mężczyznę od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Na miejscu obecna była osoba zgłaszająca oraz siostra poszkodowanego. Z uwagi na stan mężczyzny na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Po przebadaniu przez ratowników medycznych mężczyzna pozostał w dyspozycji strażników miejskich, gdyż nie wymagał hospitalizacji. Z uwagi, że na miejscu była obecna siostra mężczyzny, która odmówiła dalszej opieki nad bratem z uwagi na jego agresywne zachowanie został przewieziony do OPPA w Bielsku-Białej. Podczas transportu do izby wytrzeźwień mężczyzna w radiowozie w przedziale dla osób ujętych oddał swoje potrzeby fizjologiczne. Był agresywny w stosunku do interweniujących funkcjonariuszy jak i również do personelu OPPA. Mężczyzna resztę swojego dnia spędził w odizolowanym pomieszczeniu, gdzie miał czas na przemyślenie swojego zachowania.
Pies zaatakował dziecko na ulicy Górniczej.
W dniu 20 maja o godzinie 11:15 patrol straży miejskiej udał się na ulicę Górniczą w Czechowicach-Dziedzicach do jednego z budynków mieszkalnych, gdzie miała oczekiwać na patrol kobieta, która zgłosiła dyżurnemu SM że jej syn został zaatakowany przez psa sąsiada. Kobieta oświadczyła przybyłemu na miejsce patrolowi fakt, że jej syn bawił się przed budynkiem i został zaatakowany przez psa sąsiadów w wyniku czego dziecko doznało krwiaka. Strażnicy udali się natychmiast do właściciela psa z którym przeprowadzono rozmowę. W wyniku tej rozmowy zobowiązano właściciela o okazanie aktualnych szczepień psa. Również była to rozmowa pouczająca właściciela o konsekwencjach wynikających z art 77 kodeksu wykroczeń tj. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany a właścicielkę stosownie pouczono o toku dalszego postępowania.
Dla przypomnienia. Pieszy na drodze.
Straż miejska chciała przypomnieć pieszym poruszającym się po drogach, ulicach, chodnikach o ich prawach i obowiązkach. A mianowicie według danych prawie w jednej trzeciej wypadków drogowych biorą udział piesi, przy czym około dziesięć procent takich zdarzeń spowodowana jest właśnie przez niezmotoryzowanego uczestnika ruchu. Dlaczego tak się dzieje? Polacy nie wiedzą, jak powinni zachować się na drodze. Wielu z nich nie zdaje sobie również sprawy z tego, że mogą otrzymać mandat, gdy wybiorą się na przechadzkę.

Droga i strefa zamieszkania

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym pieszy musi korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a dopiero w razie ich braku może poruszać się poboczem jezdni. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Należy pamiętać, iż pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi, ponadto piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Te zasady znamy ze szkoły podstawowej.
Pozycja pieszego jest natomiast uprzywilejowana w strefie zamieszkania. Została ona wprowadzona w 1997 roku, ale część kierowców do dziś nie wie, jak należy się tam zachować. W strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i to on ma pierwszeństwo przed pojazdem. Samochody mogą się tam poruszać z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h.

Pieszy na pasach


Do największej liczby potrąceń dochodzi u nas na przejściach dla pieszych, a więc tam, gdzie niechroniony uczestnik ruchu powinien czuć się bezpiecznie. Po części jest to wina złej infrastruktury drogowej - słabo widocznych pasów i złego oświetlenia przejścia nocą. Odpowiedzialnością za wypadki trzeba jednak obarczyć również brak znajomości przepisów. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszemu trzeba też ustąpić pierwszeństwa poza "zebrą", jeśli chce on dojść do przystanku tramwajowego wyznaczonego pomiędzy pasami ruchu i nieposiadającego wysepki.

Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych


Kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych również ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, a nadto powinien bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Jednakże, o czym należy pamiętać, pieszy nie może egzekwować pierwszeństwa przez nagłe wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Poza przejściem dla pieszych

Zgodnie z przepisami pieszy może przejść przez jezdnię w miejscu, które nie jest oznakowane pasami, tj. poza przejściem dla pieszych, wtedy gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Nadto takie zachowanie jest dozwolone jedynie pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.Sytuacja zmienia się na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub drodze, po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni. Tam pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Częstą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest lekceważenie zakazów do nich adresowanych. Przede wszystkim przepisy zabraniają pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również, co jest bardzo istotne na przejściu dla pieszych, nadto zakazane jest wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Pieszy, przechodząc przez jezdnię, nie powinien zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby, nie może także przebiegać przez jezdnię. Takie działanie bowiem wiąże się z możliwością spowodowania bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co stanowi wykroczenie i może zostać ukarane mandatem. Jaka będzie jego wysokość? Zwykle sprawa kończy się na karze w wysokości 50-100 złotych, przy czym ta wyższa kwota grozi za wkraczanie bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód poza przejściami dla pieszych, wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność, przechodzenie przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności i poza obszarem zabudowanym, a także wchodzenie na torowisko przy opuszczonych zaporach.

Jeśli jednak pieszy stworzy realne zagrożenie lub spowoduje wypadek, zostanie ukarany grzywną, a ta może sięgać kwoty aż 5000 zł. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli pieszy dopuści się wykroczenia w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Przepisy przewidują wówczas dodatkowo karę aresztu do 30 dni lub karę ograniczenia wolności.

Zasada zachowania szczególnej ostrożności

Przez szczególną ostrożność, którą powinien zachować pieszy, należy rozumieć „ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”. Szczególną ostrożność pieszy winien zachować zwłaszcza w trakcie przechodzenia przez jezdnię w miejscu do tego nie wyznaczonym.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego
Monitoring miejski pomógł ustalić sprawcę zniszczenia mienia.
Dzięki monitoringowi miejskiemu straży mieskiej udało się zatrzymać sprawcę zniszczenia mienia jakie miało miejsce w dniu 14 maja około godziny 22 w Czechowicach-Dziedzicach na ulicy Słowackiego. Sprawca wybił szybę w drzwiach wejściowych w jednym z punktów handlowych na deptaku za pomocą kostki brukowej. Po udostępnieniu i przejrzeniu nagrania przez policję udało ustalić się wandala. Po dwóch dniach policjanci zapukali do drzwi 22 latka mieszkańca Czechowic, który był zaskoczony wizytą mundurowych. Mężczyzna przyznał się do popełnionego przestępstwa i usłyszał już zarzuty. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator.
Pięć osób przewiezionych do O.P.P.A w Piątek.
W piątek 18 maja strażnicy miejscy pięciokrotnie musieli odbyć podróż do Bielska-Białej, celem przetransportowania osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień. Tak też przed godziną 9:00 strażnicy otrzymali zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego mężczyzny, który destabilizował pracę ośrodka zdrowia na ulicy Sienkiewicza w Czechowicach-Dziedzicach. Na miejscu funkcjonariusze zastali śpiącego pod drzwiami wejściowymi do gabinetu mężczyznę. Mężczyzna znany był strażnikom. Miał prawie 3 promile alkoholu. Został przewieziony do izby wytrzeźwień.
Po godzinie 12 na placu autobusowym nietrzeźwa kobieta spożywała alkohol a także zakłócała porządek publiczny. Również z wynikiem prawie 3 promile przewieziona została do O.P.P.A. Również tego samego dnia o godzinien19:00 strażnicy udali sie na dworzec PKP w Czechowicach-Dziedzicach PŁD, gdzie na ławce ma spać nietrzeźwy mężczyzna . Na miejscu strażnicy zastali interweniujacych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, miał problemy z poruszaniem się. Po chwili na miejscu zjawiła się partnerka mężczyzny, która oświadczyła że zaopiekuje się partnerem i zaprowadzi go do domu co potwierdziła własnoręcznym podpisem. Po chwili mężczyzna zaczął zachowywać się agresywnie twierdząc że nigdzie nie pójdzie z kobietą i zostanie na dworcu. Z uwagi, że mężczyzna nie chciał skorzystać z możliwości pójścia z partnerką i spędzić nocy w domu. Strażnicy dali mu taka szansę lecz z niej nie skorzystał. Noc spędził na izbie wytrzeźwień.
Strona 4 z 83 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.81.110.186