Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
RODO
Strażnicy uratowali mężczyznę pod komendą straży miejskiej.
W dniu 9 sierpnie przed godziną 18 patrol straży miejskiej udał się na ulicę Niepodległości - dworzec PKM w Czechowicach-Dziedzicach. Wcześniej obserwator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę spożywającego alkohol w środku wiaty przystankowej. Na miejscu strażnicy potwierdzili informację i stwierdzili alkohol u mężczyzny. Z uwagi, że mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów tożsamości został przewieziony do SM celem potwierdzenia danych osobowych. Po ustaleniu tożsamości 65 letniego mężczyzny strażnicy zastosowali wobec niego pouczenie za wykroczenie z art 43' ust 1 u.o.w.t.p.a. Po czynnościach mężczyzna opuścił budynek straży miejskiej. Po chwili w rejonie bramy wjazdowej do straży miejskiej dyżurny zauważył dziwne zachowanie 65 latka, który wyszedł z komendy SM - tzn. klękał, kładł się na chodniku i po chwili stracił przytomność. Zauważyła to również pracownica jednego z zakładu naprzeciw i zareagowała na sytuację. U mężczyzny strażnicy stwierdzili brak funkcji życiowych. Natychmiast została podjęta reanimacja poszkodowanego. W tym samym czasie na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Po szybkiej i skutecznej akcji reanimacyjnej mężczyzna został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.
W ciągu godziny dwie interwencje wobec tego samego mężczyzny.
W dniu 9 sierpnia po godzinie 7:15 patrol straży miejskiej zauważył na ulicy Witkiewicza w rejonie sklepu Żabka mężczyznę spożywającego alkohol w miejscu objętym zakazem. Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec znanego im 37 letniego sprawcy. Mężczyzna był w miarę spokojny lecz przewieziono go do KSM celem potwierdzenia pełnych danych. Po ustaleniu strażnicy przeprowadzili z mężczyzną rozmowę pouczającą po czym zwolnili do domu. Po niespełna godzinie ten sam patrol jadąc ulicą Witkiewicza natknął się na tego samego mężczyznę w tym samym miejscu spożywającego znów alkohol. Tym razem z uwagi że mężczyzna wielokrotnie był karany mandatami a także pouczany a formy te nie odnosiły żadnego skutku oddziaływania wychowawczego dowódca patrolu podjął decyzję o skierowaniu wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Straszył strażników synem z policji oraz córką z SB podczas interwencji.
Pod koniec ubiegłego tygodnia dyżurny SM skierował patrol na ulicę Zamkową w rejon OSP na Lipowcu gdzie według zgłoszenia dwóch mężczyzn ma spożywać alkohol oraz zakłócać ład i porządek publiczny poprzez tłuczenie butelek. Na miejscu strażnicy zauważyli dwóch mężczyzn. Jeden z nich podczas interwencji był spokojny i stosował się do wydawanych poleceń i jak stwierdził interweniującym funkcjonariuszom, że nie spożywał alkoholu i udaje się do miejsca zamieszkania. Natomiast drugi z mężczyzn odmówił wylegitymowania się strażnikom. W rękach trzymał zamkniętą butelkę z piwem. Podczas interwencji zjawił się świadek, który wskazał mężczyznę jako sprawcę spożywania alkoholu w miejscu zabronionym. Sprawca wykroczenia wielokrotnie próbował oddalić się z miejsca interwencji, nie stosował się do poleceń. Mężczyzna w trakcie interwencji straszył strażników synem, który ma pracować w policji i aktualnie rozmawiał z nim przez telefon i chciał przekazać funkcjonariuszom telefon celem rozmowy. Mężczyzna również oznajmił, że córka pracuje w "SB".NIe zrobiło to żadnego wrażania na strażnikach. Mężczyzna został poinformowany o użyciu wobec niego ŚPB w razie dalszego niestosowania się do poleceń. Z uwagi na brak współpracy z patrolem strażnicy użyli środków przymusu bezpośredniego i umieścili awanturnika w radiowozie. Na miejscu obecna była Maltańska Służba Medyczna, która udzieliła pomocy po użyciu ŚPB. W radiowozie ujęty mężczyzna zaczął przepraszać funkcjonariuszy podając swoje dane osobowe. Z ujętym mężczyzną patrol udał się do miejsca zamieszkania celem potwierdzenia danych osobowych. Na miejscu obecna była córka, która zobowiązała się do opieki nad ojcem. Za popełnione wykroczenia strażnicy nałożyli na sprawcę mandat karny na łączną kwotę 300 złotych za spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym oraz za nie podanie danych osobowych upoważnionemu z mocy ustawy do legitymowania organowi.
Nie utop rozsądku skacząc do wody!!! Korzystaj tylko ze strzeżonych kompielisk.
Odpoczywając nad wodą nie zapomnij o kilku radach, które mogą wybawić cię z opresji, a nawet uratować ci życie.
Pierwszy miesiąc wakacji już za nami a pogoda za oknami słoneczna i zapowiadane są kolejne upalne dni dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, aby pobyt nad wodą nie zmienił się w koszmar.
Jak już wczesniej pisalismy przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego o bezpieczeństwie nad wodą to nigdy za wiele takich informacji. Dlatego przypominamy aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, bo to główna przyczyna tragedii i często wpływa na przecenienie pływackich możliwości. Unikajmy też skoków do nieznanej wody. Jeśli już chcemy skoczyć, koniecznie wcześniej zbadajmy dno i sprawdźmy czy nie ma tam konarów i innych twardych przedmiotów.
Do kąpieli wybierajmy strzeżone kąpieliska, a jeśli zdecydujemy się na dziką plażę, pływajmy w pobliżu innych, którzy w razie potrzeby mogą przyjść nam z pomocą. Natychmiast wyjdźmy z wody w razie słabszego samopoczucia. Nawet zlekceważony drobny zawrót głowy może doprowadzić do tragedii.


zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez Onet.pl ----> widzisz, reaguj <----
Zrzekł się praw do psa po interwencji strażników. Wcześniej wyrzucił odpady na trawnik.
W dniu 31 Lipca do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące wyrzucenia przez sąsiada na trawnik worka z odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Na miejscu strażnicy z eco patrolu potwierdzili zgłoszenie. Na trawniku wzdłuż chodnika znajdował się worek z odpadami. Sprawcy nie trzeba było długo szukać, gdyż zgłaszającym okazał się sąsiad który widział tą sytuację i był świadkiem i wskazał sprawcę funkcjonariuszom. Mężczyzna spokojnie chodził sobie z pieskiem na spacerze. Po chwili na miejscu zjawił się sprawca zanieczyszczenia trawnika. Przyznał się do popełnionego czynu lecz nie potrafił wytłumaczyć dlaczego to zrobił. Zaraz niedaleko stał kontener na odpady tłumaczyli strażnicy mężczyźnie. Sprawca został ukarany mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Strażnika z eco patrolu oraz będących obok sąsiadów zaniepokoił pies, który był na smyczy lecz przeciągnięta była pod nogami zwierzęcia w sposób nieprawidłowy powodując u zwierzęcia rany i ból. Strażnik obejrzał psa oraz miejsce pod smyczą i stwierdził, że pies od dłuższego czasu musi być w ten sposób przypięty gdyż miał zdartą sierść aż do skóry. Z właścicielem strażnicy udali się do miejsca zamieszkania celem sprawdzenia książeczki szczepień psa oraz warunków w jakich jest przytrzymywane. Pies miał dostęp do wody oraz jedzenia. Właściciel nie był wstanie pokazać książeczki. Strażnicy przeprowadzili rozmowę z właścicielem w której zdecydował się dobrowolnie zrzec się praw do psa z uwagi na jego schorzenia. Strażnicy za pokwitowaniem zabrali pieska i wezwali schronisko dla zwierząt, które zaopiekuje się zwierzęciem i podejmie jego leczenia a następnie miejmy nadzieję, że znajdzie nowy dom.
Rozklejała nielegalnie ulotki na słupach energetycznych.
W dniu 1 sierpnia na ulicy Górniczej w Czechowicach-Dziedzicach strażnicy miejscy patrolując rejon kopalni zauważyli kobietę, która rozklejała na słupach energetycznych ulotki jednej z firm zajmujących się udzielaniem kredytów chwilówek. Gdy kobieta zorientowała się że w jej kierunku zmierza patrol zaprzestała dalej kleić. Sprawczyni oznajmiła funkcjonariuszom, że nie ma zezwolenia od właściciela na rozwieszanie reklam. Strażnicy wylegitymowali kobietę i pouczyli z art 63a kodeksu wykroczeń i zobowiązali sprawcę do usunięcia wszystkich ulotek z miejsc niedozwolonych do czego się zobowiązała. Następnie strażnicy udali się do agencji kredytowej dla której kobieta świadczyła pracę. Na miejscu przeprowadzili rozmowę z pracownikiem, którego również pouczono o zakazie rozwieszania ulotek w miejscach niedozwolonych i zobowiązano do przestrzegania przepisów przez pracowników gdyż w przeciwnym razie będą nakładane mandaty karne. Za wykroczenie z tego tytułu taryfikator przewiduję mandat do 500zł.

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1 500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
85- letnia kierująca jechała z przebitą oponą.
W dniu 27 lipca tuż po godzinie 6:00 patrol straży miejskiej zaczynając dopiero co służbę, zauważył wyjeżdżając z siedziby straży miejskiej pojazd marki Fiat Seicento, który poruszał się z przebitą prawą przednią oponą. Strażnicy myśleli początkowo, że kierujący samochodem będzie próbował zjechać na pobocze celem wymiany ogumienia. Po chwili strażnicy postanowili zatrzymać pojazd do kontroli z uwagi, że pojazd w dalszym ciągu jechał jakby nic się nie stało a stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym. Gdy funkcjonariusze podeszli do kierowcy okazała się nią 85 letnia kobieta, która oznajmiła że słyszała aby coś jej stukało w samochodzie lecz nie przypuszczała, że może to być przebite koło. Na miejsce przyjechał zięć kobiety po którego zadzwoniła i naprawił pojazd.
Leżał na przejściu dla pieszych w centrum miasta. Zauważyli go strażnicy miejscy.
W dniu 25 lipca około godziny 10 patrol straży miejskiej zauważył na ulicy Niepodległości w rejonie ronda Żołnierzy Niezłomnych leżącego na przejściu dla pieszych mężczyznę. Strażnicy natychmiast podjęli interwencję celem udzielenia pomocy. Podczas pierwszego kontaktu patrolu z mężczyzną strażnicy stwierdzili, że oddycha lecz nie było z nim żadnego kontaktu. Strażnicy nie wiedzieli czy mężczyzna został potrącony przez samochód czy porostu zasłabł z uwagi na upojenie alkoholowe w którym się znajdował. Na miejsce zostało wezwane Pogotowie Ratunkowe, które zabrało poszkodowanego do Szpitala w Bielsku-Białej.
Wysypała gwoździe na jeznię. Próbowała pobić interweniujących strażników miejskich.
W dniu 24 Lipca po godzinie 13 dyżurny straży miejskiej otrzymał nietypowe zgłoszenie dotyczące wysypania na jezdnię gwoździ przez znaną osobie zgłaszającej kobietę na ulicy Sienkiewicza w Czechowicach-Dziedzicach. Na miejscu mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Patrol udał się do sprawczyni tego incydentu. Gdy strażniczka zadała kobiecie pytanie dlaczego wyrzuciła gwoździe na jezdnię ta odpowiedziała, że to nie ich sprawa i mają sobie to posprzątać. Kobieta zachowywała się agresywnie w stosunku do interweniujących funkcjonariuszy, nie stosowała się do wydawanych poleceń. Strażnicy próbowali uspokoić kobietę lecz bezskutecznie. Kobieta próbowała kopać, bić pięścią a także gryźć oraz drapać funkcjonariuszy. Z uwagi na niestosowanie się do poleceń strażnicy obezwładnili kobietę zakładając jej kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Na miejsce zostało wezwane Pogotowie Ratunkowe oraz patrol policji celem prowadzenia dalszych czynności służbowych. Gwoździe z drogi pozbierał sąsiad aby nie doszło do wypadku i nikomu nic się nie stało.
Nowe kamery monitoringu miejskiego.
Monitoring Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wzbogacił się jakiś czas temu o kolejne nowe kamery. Kamery zainstalowane zostały w takich miejscach jak ulica Górnicza skrzyżowanie z ulicą Węglową oraz skwer przy ulicy Ks. Barabasza naprzeciw Wydziału Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego. W ubiegłym roku czechowicka straż miejska również otrzymała od samorządu nowe kamery w Bronowie na strażnicy OSP oraz w rejonie skrzyżowania ulicy Czyża z Kolorową a także na szkole. Również w 2017 roku w Czechowicach miasto zyskało trzy kamery usytuowane na Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Studenckiej, Przedszkole Publiczne nr 8 na ulicy Konopnickiej a także kamera znalazła się na budynku starej kablowni w rejonie ulicy Paderewskiego i Legionów. Obserwatorzy dzięki nowym kamerom mogą przeglądać najbliższe otoczenie i reagować na wykroczenia oraz przestępstwa. Łącznie do dyspozycji czechowickiej straży miejskiej jest 20 kamer.

* Niepodległości z ulicą Kolejową
* Słowackiego
* Plac Wolności
* Urząd Miejski pl. Jana Pawła II
* Rondo Solidarności
* Traugutta
* Sobieskiego
* Szkoła na Lipowcu
* Węglowa
* Park Północ ulica Michałowicza
* Park Północ ulica Polna
* Braci Sofków
* Ks. Barabasza skwer
* Bronów OSP
* Bronów Skrzyżowanie
* Bronów szkoła
* Górnicza z Węglową
* Studencka Szkoła Podstawowa nr 4
* Konopnickiej Przedszkole Publiczne nr 8
* Stara Kablownia

Na terenie miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice działa monitoring miejski, którego celem jest:

• ochrona bezpieczeństwa osób i mienia,
• ochrona porządku publicznego,
• pozyskiwanie materiału dowodowego.


Siedziba monitoringu znajduje się w komendzie straży miejskiej przy ulicy Niepodległości 35 w Czechowicach-Dziedzicach. Wgląd w obraz "na żywo" mają obserwatorzy zatrudnieni na to stanowisko a także dyżurny straży miejskiej.


Głównym zadaniem obserwatorów jest reagowanie na sytuacje stanowiące zagrożenie dla życia lub zdrowia osób oraz mienia znajdującego się w obszarze objętym dozorem kamer. Zapobieganiu kradzieży, informowanie dyżurnego o zagrożeniach dla uczestników ruchu drogowego a także reagowanie na łamanie zakazów lub nakazów określonego zachowania się w miejscach publicznych (np.zakazu spożywania napojów alkoholowych, przestrzegania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt) jak również zaśmiecania lub zanieczyszczania miejsc ogólnie dostępnych.
Wyniki przeprowadzonych badań powietrza w gminie Czechowice Dziedzice
Od 16 marca do 5 kwietnia 2018 roku były prowadzone badania jakości powietrza ambulansem pomiarowym Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Po uzgodnieniu lokalizacji spełniającej warunki wykonania pomiarów z przedstawicielem inspektoratu, ambulans został usytuowany na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Studenckiej 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Badaniami w sposób ciągły były objęte: pył zawieszony PM10, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla i benzen. W okresie pomiarów nie wystąpiły przekroczenia w/w substancji, za wyjątkiem pyłu zawieszonego PM10. Na 21 dni pomiarowych zanotowano 13 dni z przekroczonym poziomem dopuszczalnym dla pyłu zawieszonego PM10, którego norma wynosi 50 µg/m3. W okresie pomiarów nie wystąpiło przekroczenie poziomu informowania (200 µg/m3) oraz alarmowego (300 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10.

Analiza warunków meteorologicznych oraz otrzymane wyniki pomiarów wskazują, iż zasadniczy wpływ na jakość powietrza na terenie Czechowic-Dziedzic ma emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych.

Zestawienie wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 wykonanych w tym samym okresie przez mobilną stację WIOŚ w Czechowicach-Dziedzicach oraz automatyczną stację WIOŚ w Bielsku-Białej jednoznacznie pokazuje, że pomiary z Bielska-Białej nie są reprezentatywne dla Czechowic-Dziedzic. Dobowe stężenia pyłu PM10, zarejestrowane w czasie prowadzonych równolegle badań, każdego dnia są wyższe w Czechowicach-Dziedzicach, a w niektóre dni przekraczają dobowe stężenia rejestrowane w Bielsku-Białej o kilkadziesiąt, na nawet przeszło sto procent!

Wyniki badań rejestrowanych stężeń pyłu PM10 jednoznacznie wskazują, że konieczne jest zlokalizowanie na terenie Czechowic-Dziedzic stałej, działającej w systemie ciągłym, automatycznej stacji WIOŚ. Przypomnijmy, że o zlokalizowanie takiej stacji pomiarowej w Czechowicach-Dziedzicach władze gminy zabiegają od kilku lat, a z kolejnym takim wnioskiem Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wystąpił do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ubiegłym roku.

Od wielu lat w Czechowicach-Dziedzicach podejmowane są systematyczne działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza związanego z niską emisją, czyli indywidualnym ogrzewaniem budynków jednorodzinnych. Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla budynków jednorodzinnych w Gminie Czechowice-Dziedzice realizowany był już w latach 2007 – 2012, a nasza gmina znalazła się w gronie samorządów - pionierów, realizujących PONE w regionie. W tym czasie zrealizowano cztery jego etapy, w ramach których, kosztem przeszło 4,5 miliona złotych, zmodernizowano w sumie 378 kotłowni! Realizacja gminnego PONE została wznowiona w ubiegłym roku. Choć oferta obejmowała dofinansowanie jedynie do wymiany kotłów na gazowe – taka zamiana gwarantuje bowiem największy efekt ekologiczny - w Czechowicach-Dziedzicach udało się zmodernizować kolejnych 85 przydomowych kotłowni. Program kontynuowany jest również w roku bieżącym, a tym razem mieszkańcy mieli możliwość ubiegania się o dopłaty do wymiany kotłów nie tylko na gazowy, ale również na ekologiczny kocioł na ekogroszek 5 klasy. Dzięki realizacji tegorocznego PONE możliwa będzie modernizacja kolejnych 250 przydomowych kotłowni na terenie gminy.

Program wymiany starych kotłów węglowych to priorytetowe, ale nie jedyne przedsięwzięcie, które zamierza zrealizować Gmina Czechowice-Dziedzice. W tym roku gmina przystąpiła również do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Odnawialne Źródła Energii (OZE), pozwalającego uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych, kolektorów solarnych, pomp ciepła oraz kotłów na pelet. Do udziału w projekcie, w ramach którego dofinansowanie do inwestycji może sięgnąć nawet 95 procent kosztów kwalifikowanych netto, zakwalifikowało się blisko 500 mieszkańców gminy.

By ograniczyć zanieczyszczenie powietrza Czechowice-Dziedzice stale modernizują tabor autobusowy swojego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. W ciągu minionych kilkunastu miesięcy - dzięki realizacji projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach” - tabor czechowickiego przewoźnika wzbogacił się o 7 nowoczesnych, ekologicznych autobusów Solaris Urbino 12, w tym trzy autobusy z napędem hybrydowym oraz cztery z nowoczesnymi silnikami diesla spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin Euro VI.

Poniżej prezentowane jest zestawienie wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 w odniesieniu do pomiarów wykonanych przez mobilną stację WIOŚ w Czechowicach-Dziedzicach oraz automatyczną stację WIOŚ w Bielsku-Białej.


Żródło: Urząd Miejski Czechowice-Dziedzice
Również aby w naszej gminie poprawiła się jakość powietrza w 2016 roku został powołany w straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Eco Patrol, którego jednym z głównych zadań jest kontrola posesji, pieców centralnego ogrzewania ( palenisk) w związku z wyeliminowaniem spalania materiałów niedozwolonych - odpadów oraz stosowania się mieszkańców do obowiązującej Uchwały Antysmogowej wprowadzonej na terenie Województwa Śląskiego od 1 września 2017 roku wprowadzonej przez Marszałka Wojciecha Szaługę.
Strona 3 z 85 < 1 2 3 4 5 6 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.224.56.126