Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
Uszkodzili betonowe ogrodzenie płotu boiska Orlik. Nie przyznali się do winy.
W ubiegłym tygodniu patrol straży miejskiej udał się na ulicę Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach - boisko Orlik przy ZSTiL, gdzie według zgłoszenia miało dojść do uszkodzenia elementu ogrodzenia boiska. Patrol na miejscu zastał cztery osoby, trzech chłopców oraz dziewczynę. Na miejscu zostali wylegitymowani. W rozmowie z funkcjonariuszami oświadczyli, że na teren boiska weszli czołgając się pod ogrodzeniem ( wszystkie wejścia były pozamykane). Chłopcy chcieli sobie pograć w piłkę a dziewczyna miała im kibicować. Wszyscy zaprzeczyli aby dokonali uszkodzenia płotu. Na miejscu obecny był również kierownik obiektu, który okazał świadka tego zdarzenia. Ustalono, że świadek słyszał odgłos pękającego betonu będąc w jednej z klas a gdy wyjrzał do okna zobaczył trzech chłopców oraz dziewczynę przy płocie. Strażnicy sporządzili dokumentację z całej interwencji celem prowadzenia dalszych czynności.
NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W SAMOCHODZIE W UPAŁY!
Wczoraj 25.06.2018 roku w Bielsku-Białej, na parkingu Sarniego Stoku w samochodzie audi, rodzice pozostawili swojego malutkiego synka i poszli na zakupy. Dziecko w wieku około 3 latek, było prawie nieprzytomne. Na miejscu pojawiła się policja oraz pogotowie ratunkowe. Dziecko w asyście policjanta z ruchu drogowego pojechało do szpitala. Rodzic malucha tłumaczył policjantowi, że nie chciał budzić dziecka które spało. Policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie nieodpowiedzialnych rodziców. Dlatego straż miejska po raz kolejny przypomina swój artykuł poniżej:

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Straż Miejska apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia. Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997, 112 lub straż miejską 986. Zwracamy szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka bądź psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu włącznie z wybiciem szyby.

zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez Onet.pl co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w samochodzie podczas upalnego dnia ----> widzisz, reaguj <----
Plakatowanie w miejacach niedozwolonych
Straż miejska często boryka się w naszym mieście z nielegalnym plakatowaniem w miejscach niedozwolonych m.in drzewa, kosze publiczne itp.
Pamiętajmy – wszelkie ogłoszenia, ulotki i plakaty można wywieszać w miejscach innych niż słupy ogłoszeniowe dopiero po uzyskaniu zgody zarządzającego danym obiektem np. słupem, lampą, ogrodzeniem, budynkiem.
Przypomnieć należy, że art. 63a § 1 Kodeksu Wykroczeń mówi: kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Apelujemy do mieszkańców.

Jeśli zauważyłeś osoby umieszczające plakaty w nieodpowiednich miejscach zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy straży miejskiej 986. Szybko podjęte działania ułatwią ustalanie sprawcy wykroczenia, gdyż jedynie złapanie sprawcy na gorącym uczynku daje pewność, że plakaty zostaną usunięte przez osobę bądź firmę, której te plakaty dotyczą. Strażnikom z Czechowic kilkakrotnie udało się złapać na gorącym uczynku takie plakatowanie a także ustalić sprawcę i doprowadzić do usunięcia.
Bezpieczne wakacje.
Już za kilka dni a dokładnie od 25 czerwca 2018 roku rozpoczynają się wakacje szkolne. Straż miejska przypomina, że okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop. Dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą dzieciom uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:


- bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
- ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji, dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
- zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
- szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.

Gimnazjaliści powinni pamiętać o:

- właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- ostrożności w kontakcie z osobami obcymi,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:


- dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
- zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).


Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego.

zapraszamy również do naszej zakładki ----> Bezpieczne Wakacje <----


Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
Jechał samochodem i wyrzucił małe koty z samochodu.
W ubiegły wtorek dyżurny straży miejskiej otrzymał niecodzienne telefoniczne zgłoszenie dotyczące wyrzucania małych kotów przez okno jadącego samochodu. Sytuacja miała miejsce na dwóch ulicach. Zgłaszająca oświadczyła, że jadąc za samochodem marki skoda na ulicy Mazańcowickiej w Czechowicach-Dziedzicach zauważyła, że kierujący tym samochodem wyrzucił przez okno od strony pasażera żywego małego kota i to wprost przed samochód. Zgłaszająca musiała zjechać na przeciwległy pas ruchu aby nie rozjechać zwierzęcia. Kierujący wraz z dwoma świadkami tego zdarzenia jechał w dalszym ciągu za sprawcą. Następnie sytuacja powtórzyła się na ulicy Czechowickiej w Ligocie, gdzie mężczyzna kolejny raz wyrzucił kotka przez okno. Świadek oświadczył, że spisał numery rejestracyjne pojazdu. Strażnicy udali się we wskazane miejsca wyrzucenia zwierząt. Strażnicy osobę zgłaszającą stosownie pouczyli o toku dalszego postępowania. Strażnicy sporządzili dokumentację służbową z zaistniałej sytuacji i przekazali ją do komisariatu policji celem prowadzenia dalszych czynności z uwagi, że istnieje podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami a także stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym.
Wjechał tirem na Plac Jana Pawła II i uszkodził znak.
W ubiegłym tygodniu dyżurny SM skierował patrol do centrum miasta a dokładnie pod Urząd Miejski, gdzie wjechał samochód ciężarowy typu TIR na ulicę Kołłątaja a następnie w Plac Jana Pawła II pomimo ograniczenia tonażu. Kierujący pojazdem miał problem z wykręceniem w Plac JP II, robił to w taki sposób, że uszkodził znak drogowy przejścia dla pieszych a następnie odjechał z miejsca. Kiedy patrol zjawił się na miejscu pojazdu już nie było. Całą interwencję zarejestrował monitoring miejski, z którego udało się odczytać numery rejestracyjne naczepy. Patrol mając te numery szukał pojazdu w terenie. Niestety nie udało się napotkać na żadnej z ulic. Strażnicy nie dali za wygraną. Postanowili sprawdzić pobliskie zakłady produkcyjne. Trafili za pierwszym razem. Na bramie zapytano ochroniarza czy dany pojazd wjechał na zakład. Po chwili na miejscu zjawił się kierujący, który stwierdził że zabłądził i dlatego wjechał. Wiedział również, że uszkodził znak lecz aby nie tamować ruchu odjechał - tak się tłumaczył kierowca. Kierowcę wylegitymowano, sporządzono odpowiednią dokumentację fotograficzną. Kierujący zobowiązał się do naprawienia znaku drogowego i przywrócenia go do stanu poprzedniego. Strażnicy pouczyli kierującego z art 92 par 1 kodeksu wykroczeń - złamanie zakazu wjazdu ograniczającego tonaż.
Kolejna udana akcja znakowania rowerów.
W dniu 14 czerwca podczas festynu rodzinnego organizowanym przez Dyrekcję Przedszkola Publicznego Nr 10 przy ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach, strażnicy miejscy przeprowadzili kolejną akcję znakowania rowerów wśród uczestników festynu i nie tylko. Pomimo pogody, która nie była do końca sprzyjająca jednak znaleźli się tacy którym zależało aby oznaczyć swój rower. W trakcie ponad dwóch godzin oznakowanych zostało 20 rowerów. Również w trakcie festynu jego uczestnicy mieli inne zapytania do strażników dotyczących różnych sytuacji i porad prawnych na które strażnicy chętnie odpowiadali i służyli swoją pomocą. W ciągu niecałego tygodnia udało się już oznakować 100 rowerów.

W trakcie tej akcji strażnicy również rozdawali ulotki dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz jakie są jego skutki podczas spalania odpadów. Podczas festynu wychowawcy grup zorganizowali dla dzieci pokaz mody, który miał polegać na wykonaniu stroju wykonanego z rzeczy, które można ponownie wykorzystać m.in coś co uważane jest za np odpad. I tu dzieci i rodzice wykazali się fajnymi pomysłami. Dlatego uznania również do nauczycieli za taki pomysł. Dzieci są naszą przyszłością i uczyć trzeba je od małego aby dbały o nasze środowisko.
Spalał w piecu worki pełne śmieci - m.in baranka wielkanocnego.
W dniu 12 czerwca eco patrol udał się na ulicę Młyńską w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie do dyżurnego SM wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące unoszącego się nieprzyjemnego zapachu w powietrzu i może być to spowodowane spalaniem odpadów w piecu. Eco patrol na miejscu zlokalizował budynek z którego wydobywał się z komina dym. W powietrzu rzeczywiście czuć było zapach m.in spalanego plastiku. Strażnicy na miejscu zastali mężczyznę, który stwierdził, że spala węgiel który okazał strażnikom w piwny w niewielkiej ilości. Natomiast gdy strażnik zajrzał do środka pieca jego oczom ukazał się świeżo wrzucony do pieca C.O czarny worek, który zaczął się już palić a w nim odpady komunalne pochodzące z gospodarstwa domowego. Strażnik nawet z tego pieca wyciągną baranka wielkanocnego. Gdy strażnik wyjął całą zawartość w głębi pieca również stwierdzono spalone już w pewnym stopniu odpady. Za popełnione wykroczenie na sprawcę nałożono mandat karny. Sprawca przyznał się do spalania odpadów argumentując, że robił porządki. Strażnicy poinformowali sprawcę o następnej kontroli posesji w nieoznaczonym terminie.
Doberman biegał po ulicy Słonecznej. Będzie wniosek do Sądu.
W dniu 12 czerwca dyżurny straży miejskiej otrzymał 3-krotnie telefoniczne zgłoszenie w tym jedno z komisariatu policji o biegającym psie rasy Doberman po ulicy Słonecznej w Czechowicach-Dziedzicach. Niestety patrolowi nie udało zlokalizować się opisanego w zgłoszeniu psa. Natomiast patrol na II zmianie po godzinie 17:30 pojechał na ulicę Słoneczną celem dokonania kontroli jednej z posesji z uwagi na panujący nieporządek na terenie tej nieruchomości. Podczas tej kontroli patrol zauważył Dobermana biegającego po ulicy bez nadzoru. Jak się okazało pies należał do właściciela kontrolowanej posesji. Gdy nakazano psa zamknąć na posesji pies w dalszym ciągu uciekał z niej w obecności patrolu. Z uwagi na popełnione wykroczenie strażnicy nałożyli na właściciela psa mandat karny z art. 77 kodeksu wykroczeń. Sprawca odmówił przyjęcia mandatu. Sprawa znajdzie swój finał w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Wobec tego samego mężczyzny straż miejska prowadzi postępowanie a następnie skieruje wniosek do Sądu o ukaranie z art. 117 kodeksu wykroczeń oraz 191 ustawy o odpadach. Tak więc mężczyzną będzie miał się z czego tłumaczyć.
Pierwsze rowery oznakowane.
Jak już wcześniej pisaliśmy, straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 9 czerwca podczas imprezy plenerowej "ZAPALEŃCY" na osiedlu Północ rozpoczęła swoje pierwsze znakowanie rowerów. Jak się okazało zainteresowanie wśród mieszkańców było bardzo duże. W pewnym momencie zrobiły się spore kolejki do oznaczenia jednośladu. W wyniku przeprowadzenia akcji na Zapaleńcach strażnicy w ciągu 4 godzin oznaczyli prawie 70 rowerów. Jeśli ktoś w dalszym ciągu jest zainteresowany oznaczeniem swojego roweru może to zrobić w siedzibie straży miejskiej na ulicy Niepodległości 35 w Czechowicach-Dziedzicach. Również w dniu 14.06.2018r.po godzinie 15 na terenie Przedszkola Publicznego Nr 10 ul. Nad Białką będzie kontynuacja oznaczenia rowerów podczas festynu organizowanego przez Dyrekcję Przedszkola. Należy miec ze sobą dowód osobisty oraz dowód zakupu. Warto przed oznakowaniem aby rower był czysty.
Był agresywny, wykrzykiwał wulgaryzmy. Pojechał na izbę wytrzeźwień.
W dniu 6 czerwca strażnicy miejscy udali się na ulicę Ks. Barabasza w rejon Pomnika Ofiar Rafinerii, gdzie według zgłoszenia dwóch mężczyzn ma zakłócać spokój i porządek publiczny a także spożywać alkohol. Na miejscu patrol zauważył dwóch mężczyzn spożywających alkohol w postaci piwa oraz wina. Jeden ze sprawców był agresywny, wykrzykiwał w obecności patrolu słowa powszechnie uznawane za wulgarne. Gdy strażnicy upomnieli mężczyznę aby zachowywał się zgodnie z obowiązującymi przepisami to mężczyzna nic sobie z tego nie robił i w dalszym ciągu nie stosował się do wydawanych poleceń. Strażnicy użyli wobec mężczyzny środków przymusu bezpośredniego. Na mężczyzn nałożono mandaty karne za popełnione wykroczenia. Mężczyzna za swoje agresywne zachowanie został przewieziony do Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku Białej celem wytrzeźwienia. Mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Strona 3 z 83 < 1 2 3 4 5 6 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.81.110.186