Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
LocalSpot - zgłoś problem!
Witamy
Telefon alarmowy Straży Miejskiej Czechowice-Dziedzice 986 telefon bezpłatny oraz 32-215-54-92


INFORMACJE Z PRAC STRAŻY MIEJSKIEJ
Uszkodził opony w samochodzie nożem. Został ujęty.
W ubiegłym tygodniu strażnicy miejscy udali się na polecenie Dyżurnego SM w rejon ulicy Piłsudskiego w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie miało mieć miejsce zakłócenie spokoju i porządku publicznego przez n/n mężczyznę. Po przybyciu na miejsce strażnicy zastali osobę zgłaszającą, która wskazała patrolowi mężczyznę który biegał po korytarzu jednego z budynku i przyciskał wszystkie domofony oraz dzwonki na klatce schodowej. Zgłaszający również zgłosił interweniującym funkcjonariuszom, że ten sam mężczyzna uszkodził mu nożem koła w samochodzie co ma zarejestrowane na kamerze. Wskazanego mężczyznę ujęto. Mężczyzna miał przy sobie plecak oraz nóż. Rzeczy patrol zabezpieczył a następnie na miejsce przybył patol wspólny policji oraz straży miejskiej celem prowadzenia dalszych czynności.
Bezdomny leżał na śniegu. Zauważyli go strażnicy miejscy.
Wcześniej pisaliśmy w artykule z dnia 6 lutego że straż miejska z uwagi na ujemne temperatury dokonuje kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych, którzy przebywają na pustostanach na terenie naszej Gminy. Tak też strażnicy przeprowadzili taką kontrolę w dniu 21 lutego po godzinie 18:oo w budynku na ulicy Moniuszki w Czechowicach-Dziedzicach. Strażnicy zmierzając do środka budynku zauważyli w ciemności coś leżącego na ziemi przypominającego worek. Po zbliżeniu się i przyświeceniu latarką stwierdzono, że jest to leżący na gołym śniegu mężczyzna. Mężczyzna jak się okazało po jego obudzeniu wcześniej poślizgnął się a następnie przewrócił i tak leżał przez jakiś czas. Był to 35 letni mieszkaniec naszego miasta. Strażnicy z uwagi, że mężczyzna nie wiadomo jak długo leżał na śniegu i czy nie doszło do wyziębienia organizmu oraz uskarżał się na ból nosa został przez partol przewieziony na Pogotowie Ratunkowe w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie został przebadany przez lekarza. Po skończonym badaniu i wizycie lekarskiej został przewieziony na noclegownie w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Łukasiewicza 13.
Wyciął Brzozę bez zezwolenia na terenie gminnym.
W dniu 16 lutego strażnicy miejscy udali się z polecenia dyżurnego SM o godzinie 11:20 na ulicę Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach w rejon drogi która prowadzi na lotnisko w Kaniowie. Według zgłoszenia nieznany mężczyzna ma wycinać Brzozę bez zezwolenia. Na miejscu strażnicy zastali mężczyznę oraz pociętą brzozę na kilka części. Sprawca przyznał, że nie posiada żadnego zezwolenia. Mężczyznę wylegitymowano i sprawę przekazano do Wydziału Ochrony Środowiska w Czechowicach-Dziedzicach celem dalszych czynności. Ustalono również, że właścicielem terenu na którym mężczyzna ściął drzewo należy do Gminy Czechowice-Dziedzice.
Strażnicy ujęli osobę poszukiwaną.
W dniu 14 lutego pełniący służbę patrol straży miejskiej w centrum miasta o godzinie 11:40 zauważył w rejonie dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach znanego osobiście mężczyznę, który na widok patrolu zaczął uciekać. Zachowanie mężczyzny wzbudziło podejrzenie strażników, że mężczyzna może być osobą poszukiwaną. Funkcjonariusze udali się w pościg za uciekinierem, który po chwili został schwytany i ujęty. Z uwagi na stawiany opór wobec niego użyto siły fizycznej oraz kajdanek na ręce trzymane z tyłu. Mężczyznę doprowadzono do komisariatu policji w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie okazało się że schwytany mężczyzna decyzją Sądu ma zostać doprowadzony do Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej celem odbycia kary jednego roku pozbawienia wolności.
Patrol współny uratował niedoszłego samobójcę.
Z piątku na sobotę około godziny 1:10 dyżurny komisariatu policji otrzymał informację telefoniczną od osoby zgłaszającej, że jej znajomy wysłał na jej telefon sms-a z zamiarem popełnienia samobójstwa. Dyżurny KP pod wskazany przez kobietę adres zamieszkania niedoszłego samobójcy wysłał patrol mieszany w składzie policjant oraz strażnik miejski. Był to jeden z bloków przy ulicy Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach. Funkcjonariusze próbowali dzwonić, pukać do drzwi lecz nikt nie otwierał. Mężczyzna udawał, że nie ma go w środku. Dyżurny komisariatu nie potrafił się do mężczyzny dodzwonić. Patrol jednak nie dał za wygraną dobijając się w dalszym ciągu do drzwi. Funkcjonariusze poinformowali mężczyznę że jeśli nie otworzy drzwi to zostaną wyważone przy pomocy straży pożarnej. Po krótkiej chwili mężczyzna otworzył drzwi. Znajdował się w stanie upojenia alkoholowego. Nie można było z nim nawiązać logicznego kontaktu. Z uwagi na zagrożenie jego życia i zdrowia został opiekuńczo przewieziony do Ośrodka Przeciwdziałania problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej gdzie pozostał z decyzją konsultacji psychiatrycznej.
Strefa zamieszkania na ulicy Wąskiej. Strażnicy kontrolują parkowanie.
Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców oraz obowiązującą strefą zamieszkania D-40 informuje, że na całej ulicy Wąskiej w Czechowicach-Dziedzicach zabrania się parkowania pojazdów w miejscach innych niż wyznaczone. Do straży miejskiej codziennie wpływają zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania pojazdów. Z uwagi na zgłoszony problem straż miejska przeprowadza kontrole wyznaczonego odcinka drogi. Strażnicy miejscy na chwilę obecną za zgodą administracji nowych budynków przy ulicy Wąskiej pozostawiła informacje na klatkach schodowych dla wszystkich mieszkańców celem stosowania się do przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym razie będą wyciągane konsekwencje prawne za parkowanie pojazdów w miejscu innym niż wyznaczone w strefie zamieszkania. Strażnicy rozumieją problem dotyczący braku odpowiednich ilości miejsc do parkowania pojazdów na wskazanej ulicy lecz obowiązujące oznakowanie nie zwalnia nikogo z nie stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Dlatego początkowo strażnicy stosują pouczenia a w przypadku gdy samochód będzie w dalszym ciągu parkował a kierujący łamał przepis zostanie ukarany mandatem karnym.

Strefa zamieszkania
– strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).

Ponadto:
• Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
• Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych!!!!
• Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
• Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania, to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa.
Siostra zaniepokoiła się o bezdomego brata.
W dniu 8 lutego przed godziną 22:oo dyżurny straży miejskiej otrzymał telefoniczne zgłoszenie od kobiety, która martwi się o swojego bezdomnego brata. Mężczyzna od czterech dni nie odbiera telefonów i nie ma z nim kontaktu a mieszka w przyczepie kempingowej przy DK-1 z ulicą Lipowską w Czechowicach-Dziedzicach. Mężczyzna jest znany czechowickiej straży miejskiej z uwagi na kontrole które przeprowadzają u pana Mieczysława. Na miejsce został skierowany patrol, który po przybyciu na miejsce zauważył pana Mieczysława odśnieżającego sobie dróżkę do swojego jak to mówi mieszkanka. Strażnicy oznajmili mężczyźnie, że siostra się o niego martwi i chciała się dowiedzieć czy u niego wszystko w porządku. Dyżurny siostrze telefonicznie przekazał informacje, że z bratem wszystko w porządku lecz nie dobierał telefonu z uwagi na rozładowany telefon.
Mężczyzna zaprosił strażników do środka swojej przyczepy i zaproponował nawet kawę. Pan Mieczysław wyraził zgodę abyśmy używali jego prawdziwego imienia oraz na okazanie jego wizerunku w tut. artykule. Również opowiedział funkcjonariuszom w skrócie swoją historię. W styczniu tego roku pan Mietek skończył 44 lata. Aktualnie nie pracuje. Z zawodu jest murarzem lecz jak oświadczył zna się na wszystkim czy to na instalacjach elektrycznych lub wodociągowych. Jak się nazwał "Złota Rączka". Mężczyzna aktualnie poszukuje pracy. Żyje ze skromnej renty oraz prac dorywczych. Swoja przyczepę ogrzewa piecykiem na butle gazową. W środku strażnicy stwierdzili porządek. Pan Mieczysław ma tam kanapę, stolik, kuchenkę gazową na której sobie przyrządza jedzenie. Miał również telewizor lecz się uszkodził. Z sąsiadami mówi, że żyje bardzo dobrze. Są bardzo życzliwi dla niego. Rodzice pana Mieczysława nie żyją lecz ma rodzeństwo 4 siostry i 4 braci lecz utrzymuje kontakt tylko z dwiema siostrami. Również pan Mieczysław oświadczył, że chciałby zmienić swoje aktualne miejsce lecz musi spłacić długi i wtedy będzie myślał o zmianie na lepsze warunki. Strażnicy po krótkiej miłej rozmowie z panem Mieczysławem wrócili do swoich obowiązków. Mężczyzna bardzo był zadowolony z odwiedzin przybyłego patrolu bo jak oświadczył, rzadko kto go odwiedza.
Strażnicy pomogli rannej sarnie.
W dniu 8 lutego po godzinie 19:oo Dyżurny SM otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca, który chciał pomocy dla rannej młodej sarny która została najprawdopodobniej potrącona przez samochód . Mężczyzna chciał pomóc zwierzęciu i zabrał je z miejscowości Jawiszowice a następnie zawiózł do weterynarza w Czechowicach-Dziedzicach, lecz tam spotkał się z odmową udzielenia sarnie pomocy lekarza weterynarii. Weterynarz oświadczył, że nie zajmuję się dzikimi zwierzętami i stwierdził mężczyźnie, że powinien zostawić zwierzę przy drodze i wezwać odpowiednie służby. Zgłaszający jednak postanowił zapytać dyżurnego SM co w tej sytuacji ma zrobić. Dyżurny nie pozostał obojętny i wezwał na miejsce patrol i w uzgodnieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska w Czechowicach-Dziedzicach wezwano do sarny firmę zajmującą się dzikimi zwierzętami a dokładnie Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Mysikrólik w Bielsku-Białej który zaopiekuje się ranną sarną.
Kontrole piecy C.O przez Eco-Patrol.
W straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach od grudnia 2016 roku działa eco patrol, którego zadaniem jest m.in kontrola palenisk pod kątem sprawdzenia stosowanego opału w związku z obowiązującą Uchwałą Anty Smogową, która obowiązuje od 1 września 2017 roku. Strażnicy sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do wprowadzonego zakazu jaki został wprowadzony na terenie naszego województwa śląskiego. Od zeszłego roku strażnicy dokonali prawie 300 kontroli palenisk w których stwierdzili spalanie odpadów w piecu centralnego ogrzewania i za które to wykroczenie z art 191 Ustawy o odpadach nałożyli 13 mandatów karnych a także 16 pouczeń. Również zastosowano 14 pouczeń za niestosowanie się do Uchwały Anty Smogowej w związku z art 334 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. W wyniku prawie 260 kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

W ostatnim tygodniu eco patrol w wyniku przeprowadzonych kontroli palenisk stwierdził w czterech budynkach spalanie odpadów pochodzących z rozbiórki meblowej. Płyty meblowe służyły między innymi do rozpalenia w piecu C.O ognia. Za takowe wykroczenia strażnicy nałożyli mandaty karne. W jednym przypadku jeden z mieszkańców nie przyznał się żeby spalał płyty lecz po skontrolowaniu popiołu stwierdzono w nim niedopalone resztki płyty meblowej. Wówczas sprawca przyznał się do spalenia mebli za co również został ukarany mandatem karnym.

Przypominamy, że we wskazanych rodzajach instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2017 roku, poz. 220 z późn. zm.), w szczególności kocioł, kominek i piec, jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub
wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika zakazuje się stosowania:1.węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
2.mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
3.paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
4.biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.


Uchwała Sejmiku nr V/36/1/2017Przypominamy zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości.
Zarządcy dróg, właściciele posesji lub lokali, wspólnoty mieszkaniowe to na nich spoczywa obowiązek sprzątania dróg i chodników z zalegającego śniegu, lodu a także usuwania z dachów i balkonów zwisających sopli i nawisów śnieżnych
Zimowe obowiązki właścicieli posesji i zarządców dróg oraz wymagania w zakresie usuwania śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń reguluje Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2013.1399 j.t.) oraz Uchwała Nr XII/85/15 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 25 sierpnia 2015r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Kto zobowiązany jest sprzątać?


Zgodnie z ustawą obowiązek dbania o stan drogi należy do jej zarządcy. O chodnik położony wzdłuż nieruchomości musi zatroszczyć się jej właściciel (czyli wszystkie podmioty władające nieruchomością - współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością). Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną – wspólnoty mieszkaniowe lub bezpośrednio właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Odśnieżanie chodników

Chodniki położone wzdłuż nieruchomości zobowiązani są uprzątać ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń właściciele tych nieruchomości (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art.5 ust.1 pkt 4). Ustawa wskazuje, że chodnikiem jest „wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości”. Oznacza to, że jeżeli pomiędzy nieruchomością, a chodnikiem znajduje się np. trawnik, będący własnością gminy, to właściciel nieruchomości jest zwolniony z obowiązku dbania o chodnik (nie jest wtedy położony „bezpośrednio” przy nieruchomości). Wówczas ten obowiązek spoczywa na zarządcy drogi.
Właściciel nieruchomości nie odpowiada za stan chodnika także w przypadku, kiedy w tym miejscu dopuszczony jest płatny postój. Obowiązek usuwania śniegu przechodzi wtedy na zarząd drogi, który pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów na takim chodniku. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, to utrzymanie go w odpowiednim stanie jest obowiązkiem firmy użytkującej tereny służące komunikacji publicznej.

Odśnieżanie dróg wewnętrznych

Utrzymanie (a więc również odśnieżanie i usuwanie lodu) dróg wewnętrznych to obowiązki zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga. Gdy nie ma zarządcy, obowiązki te przechodzą na właściciela terenu. Dotyczy to dróg na terenie osiedli mieszkaniowych i dróg dojazdowych do obiektów.

Odśnieżanie wejść do sklepów i lokali

Odśnieżanie wejść do sklepów, kiosków, punktów usługowych i gastronomicznych spoczywa zwykle na ich właścicielach lub najemcach lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Usuwanie sopli i nawisów śnieżnych

Usuwanie nadmiaru śniegu i zwisających sopli z dachów i balkonów należy do obowiązków właścicieli nieruchomości - wynika to z przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2013.1409 j.t. ). Art. 61 nakazuje właścicielom i zarządcom obiektu budowlanego zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu także w razie wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych. Zarządca lub właściciel musi więc dbać o usuwanie nadmiaru śniegu z dachu czy likwidację sopli, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców oraz przechodniów. O wszelkich nieprawidłowościach ujawnionych w tym zakresie w trakcie zimowych kontroli, jeżeli zarządcy nie usuną nawisów i sopli na wezwanie straży, Straż Miejska informować będzie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Odpowiedzialność

Za niedopełnienie obowiązków związanych z oczyszczeniem chodników ze śniegu i lodu, strażnik miejski może nałożyć mandat do 500 złotych. W sytuacji nagminnego nieodśnieżania bądź odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonariusz może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

Odpowiedzialność cywilna

Odpowiedzialność za utrzymanie w należytym stanie terenów przyległych do nieruchomości może jednak nie skończyć się nie tylko na konsekwencjach wynikających z prawa administracyjnego i prawa wykroczeń. Osoba, która przewróciła się na nieodśnieżonym, oblodzonym lub zanieczyszczonym w inny sposób chodniku, może dochodzić odszkodowania zarówno z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i szkody na osobie. Roszczenie to wynika z art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.): „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Odszkodowanie może obejmować koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz utracony zysk (skutkiem upadku może być czasowa niezdolność do pracy - (art. 444 § 1 k.c.). Jeżeli upadek spowoduje bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i – w konsekwencji – całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy, zwiększenie potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenie jego widoków powodzenia w przyszłości, poszkodowany może nawet domagać się renty od podmiotu odpowiedzialnego za szkodę - (art. 444 § 2 k.c.).

Uchwała Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzcach NR XII/85/15

Strażnicy kontrolują miesjca przebywania osób bezdomnych. Częstują ciepłą herbatą lub kawą.
W związku z nadchodzącymi ujemnymi temperaturami jak co roku Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i starszych. Strażnicy Miejscy odwiedzają miejsca niezamieszkałe, opuszczone posesje w których najczęściej bezdomni szukają schronienia. Osoby potrzebujące są informowane o wolnych miejscach w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych. Często zdarza się, że osoby te nie chcą żadnej pomocy od kontrolujących strażników którzy chcą im pomóc. Strażnicy w ramach kontroli mają ze sobą ciepłą herbatę bądź kawę z której bezdomni często korzystają.
Apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków osób bezdomnych lub starszych, które ich zdaniem potrzebują pomocy zwłaszcza w okresie zimowym do Straży Miejskiej , Policji lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Strona 1 z 76 1 2 3 4 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.221.131.67