Nawigacja
Strona Główna
Charakterystyka Straży
Zagrożenia Szczególne
Poradnik Mieszkańca
Podstawy Prawne
Podział na Rejony
Ważne Linki
Galeria
Kontakt
O nas
Kadra SM
Ważne Telefony
Eco-Patrol
---------------
Monitoring jakości powietrza
---------------
Witamy
Telefon alarmowy Straży Miejskiej Czechowice-Dziedzice 986 telefon bezpłatny oraz 32-215-54-92


INFORMACJE Z PRAC STRAŻY MIEJSKIEJ
Bezpieczne wakacje.
Już za kilka dni a dokładnie od 25 czerwca 2018 roku rozpoczynają się wakacje szkolne. Straż miejska przypomina, że okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop. Dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą dzieciom uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:


- bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
- ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji, dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
- zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
- szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.

Gimnazjaliści powinni pamiętać o:

- właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- ostrożności w kontakcie z osobami obcymi,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:


- dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
- zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).


Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego.

zapraszamy również do naszej zakładki ----> Bezpieczne Wakacje <----


Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
Jechał samochodem i wyrzucił małe koty z samochodu.
W ubiegły wtorek dyżurny straży miejskiej otrzymał niecodzienne telefoniczne zgłoszenie dotyczące wyrzucania małych kotów przez okno jadącego samochodu. Sytuacja miała miejsce na dwóch ulicach. Zgłaszająca oświadczyła, że jadąc za samochodem marki skoda na ulicy Mazańcowickiej w Czechowicach-Dziedzicach zauważyła, że kierujący tym samochodem wyrzucił przez okno od strony pasażera żywego małego kota i to wprost przed samochód. Zgłaszająca musiała zjechać na przeciwległy pas ruchu aby nie rozjechać zwierzęcia. Kierujący wraz z dwoma świadkami tego zdarzenia jechał w dalszym ciągu za sprawcą. Następnie sytuacja powtórzyła się na ulicy Czechowickiej w Ligocie, gdzie mężczyzna kolejny raz wyrzucił kotka przez okno. Świadek oświadczył, że spisał numery rejestracyjne pojazdu. Strażnicy udali się we wskazane miejsca wyrzucenia zwierząt. Strażnicy osobę zgłaszającą stosownie pouczyli o toku dalszego postępowania. Strażnicy sporządzili dokumentację służbową z zaistniałej sytuacji i przekazali ją do komisariatu policji celem prowadzenia dalszych czynności z uwagi, że istnieje podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami a także stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym.
Wjechał tirem na Plac Jana Pawła II i uszkodził znak.
W ubiegłym tygodniu dyżurny SM skierował patrol do centrum miasta a dokładnie pod Urząd Miejski, gdzie wjechał samochód ciężarowy typu TIR na ulicę Kołłątaja a następnie w Plac Jana Pawła II pomimo ograniczenia tonażu. Kierujący pojazdem miał problem z wykręceniem w Plac JP II, robił to w taki sposób, że uszkodził znak drogowy przejścia dla pieszych a następnie odjechał z miejsca. Kiedy patrol zjawił się na miejscu pojazdu już nie było. Całą interwencję zarejestrował monitoring miejski, z którego udało się odczytać numery rejestracyjne naczepy. Patrol mając te numery szukał pojazdu w terenie. Niestety nie udało się napotkać na żadnej z ulic. Strażnicy nie dali za wygraną. Postanowili sprawdzić pobliskie zakłady produkcyjne. Trafili za pierwszym razem. Na bramie zapytano ochroniarza czy dany pojazd wjechał na zakład. Po chwili na miejscu zjawił się kierujący, który stwierdził że zabłądził i dlatego wjechał. Wiedział również, że uszkodził znak lecz aby nie tamować ruchu odjechał - tak się tłumaczył kierowca. Kierowcę wylegitymowano, sporządzono odpowiednią dokumentację fotograficzną. Kierujący zobowiązał się do naprawienia znaku drogowego i przywrócenia go do stanu poprzedniego. Strażnicy pouczyli kierującego z art 92 par 1 kodeksu wykroczeń - złamanie zakazu wjazdu ograniczającego tonaż.
Kolejna udana akcja znakowania rowerów.
W dniu 14 czerwca podczas festynu rodzinnego organizowanym przez Dyrekcję Przedszkola Publicznego Nr 10 przy ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach, strażnicy miejscy przeprowadzili kolejną akcję znakowania rowerów wśród uczestników festynu i nie tylko. Pomimo pogody, która nie była do końca sprzyjająca jednak znaleźli się tacy którym zależało aby oznaczyć swój rower. W trakcie ponad dwóch godzin oznakowanych zostało 20 rowerów. Również w trakcie festynu jego uczestnicy mieli inne zapytania do strażników dotyczących różnych sytuacji i porad prawnych na które strażnicy chętnie odpowiadali i służyli swoją pomocą. W ciągu niecałego tygodnia udało się już oznakować 100 rowerów.

W trakcie tej akcji strażnicy również rozdawali ulotki dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz jakie są jego skutki podczas spalania odpadów. Podczas festynu wychowawcy grup zorganizowali dla dzieci pokaz mody, który miał polegać na wykonaniu stroju wykonanego z rzeczy, które można ponownie wykorzystać m.in coś co uważane jest za np odpad. I tu dzieci i rodzice wykazali się fajnymi pomysłami. Dlatego uznania również do nauczycieli za taki pomysł. Dzieci są naszą przyszłością i uczyć trzeba je od małego aby dbały o nasze środowisko.
Spalał w piecu worki pełne śmieci - m.in baranka wielkanocnego.
W dniu 12 czerwca eco patrol udał się na ulicę Młyńską w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie do dyżurnego SM wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące unoszącego się nieprzyjemnego zapachu w powietrzu i może być to spowodowane spalaniem odpadów w piecu. Eco patrol na miejscu zlokalizował budynek z którego wydobywał się z komina dym. W powietrzu rzeczywiście czuć było zapach m.in spalanego plastiku. Strażnicy na miejscu zastali mężczyznę, który stwierdził, że spala węgiel który okazał strażnikom w piwny w niewielkiej ilości. Natomiast gdy strażnik zajrzał do środka pieca jego oczom ukazał się świeżo wrzucony do pieca C.O czarny worek, który zaczął się już palić a w nim odpady komunalne pochodzące z gospodarstwa domowego. Strażnik nawet z tego pieca wyciągną baranka wielkanocnego. Gdy strażnik wyjął całą zawartość w głębi pieca również stwierdzono spalone już w pewnym stopniu odpady. Za popełnione wykroczenie na sprawcę nałożono mandat karny. Sprawca przyznał się do spalania odpadów argumentując, że robił porządki. Strażnicy poinformowali sprawcę o następnej kontroli posesji w nieoznaczonym terminie.
Doberman biegał po ulicy Słonecznej. Będzie wniosek do Sądu.
W dniu 12 czerwca dyżurny straży miejskiej otrzymał 3-krotnie telefoniczne zgłoszenie w tym jedno z komisariatu policji o biegającym psie rasy Doberman po ulicy Słonecznej w Czechowicach-Dziedzicach. Niestety patrolowi nie udało zlokalizować się opisanego w zgłoszeniu psa. Natomiast patrol na II zmianie po godzinie 17:30 pojechał na ulicę Słoneczną celem dokonania kontroli jednej z posesji z uwagi na panujący nieporządek na terenie tej nieruchomości. Podczas tej kontroli patrol zauważył Dobermana biegającego po ulicy bez nadzoru. Jak się okazało pies należał do właściciela kontrolowanej posesji. Gdy nakazano psa zamknąć na posesji pies w dalszym ciągu uciekał z niej w obecności patrolu. Z uwagi na popełnione wykroczenie strażnicy nałożyli na właściciela psa mandat karny z art. 77 kodeksu wykroczeń. Sprawca odmówił przyjęcia mandatu. Sprawa znajdzie swój finał w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Wobec tego samego mężczyzny straż miejska prowadzi postępowanie a następnie skieruje wniosek do Sądu o ukaranie z art. 117 kodeksu wykroczeń oraz 191 ustawy o odpadach. Tak więc mężczyzną będzie miał się z czego tłumaczyć.
Pierwsze rowery oznakowane.
Jak już wcześniej pisaliśmy, straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 9 czerwca podczas imprezy plenerowej "ZAPALEŃCY" na osiedlu Północ rozpoczęła swoje pierwsze znakowanie rowerów. Jak się okazało zainteresowanie wśród mieszkańców było bardzo duże. W pewnym momencie zrobiły się spore kolejki do oznaczenia jednośladu. W wyniku przeprowadzenia akcji na Zapaleńcach strażnicy w ciągu 4 godzin oznaczyli prawie 70 rowerów. Jeśli ktoś w dalszym ciągu jest zainteresowany oznaczeniem swojego roweru może to zrobić w siedzibie straży miejskiej na ulicy Niepodległości 35 w Czechowicach-Dziedzicach. Również w dniu 14.06.2018r.po godzinie 15 na terenie Przedszkola Publicznego Nr 10 ul. Nad Białką będzie kontynuacja oznaczenia rowerów podczas festynu organizowanego przez Dyrekcję Przedszkola. Należy miec ze sobą dowód osobisty oraz dowód zakupu. Warto przed oznakowaniem aby rower był czysty.
Był agresywny, wykrzykiwał wulgaryzmy. Pojechał na izbę wytrzeźwień.
W dniu 6 czerwca strażnicy miejscy udali się na ulicę Ks. Barabasza w rejon Pomnika Ofiar Rafinerii, gdzie według zgłoszenia dwóch mężczyzn ma zakłócać spokój i porządek publiczny a także spożywać alkohol. Na miejscu patrol zauważył dwóch mężczyzn spożywających alkohol w postaci piwa oraz wina. Jeden ze sprawców był agresywny, wykrzykiwał w obecności patrolu słowa powszechnie uznawane za wulgarne. Gdy strażnicy upomnieli mężczyznę aby zachowywał się zgodnie z obowiązującymi przepisami to mężczyzna nic sobie z tego nie robił i w dalszym ciągu nie stosował się do wydawanych poleceń. Strażnicy użyli wobec mężczyzny środków przymusu bezpośredniego. Na mężczyzn nałożono mandaty karne za popełnione wykroczenia. Mężczyzna za swoje agresywne zachowanie został przewieziony do Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku Białej celem wytrzeźwienia. Mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Spożywał Whisky w parku miejskim.
W dniu 5 czerwca patrol straży miejskiej podjął interwencję w parku miejskim przy ulicy Żeromskiego w Czechowicach-Dziedzicach wobec mężczyzny spożywającego alkohol w miejscu publicznym. Strażnicy będąc w patrolu pieszym zauważyli mężczyznę który spożył alkohol w postaci Whisky " Jack Daniels". Gdy mężczyzna zorientował się że w jego kierunku zmierzają funkcjonariusze straży miejskiej postanowił schować butelkę do kosza na śmieci. Mężczyzna przyznał się strażnikom, że whisky w koszu należy do niego. Mężczyzna podczas interwencji zachowywał się arogancko oraz lekceważył obowiązujące przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Strażnicy na sprawcę nałożyli mandat karny w wysokości 100 zł. Sprawca odmówił przyjęcia mandatu karnego. Za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Znakowanie rowerów przez Straż Miejską.
W dniu 9 czerwca 2018 roku podczas imprezy plenerowej "Zapaleńcy", która odbywać się będzie na parku północ, Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach będzie prowadzić akcję znakowania rowerów. Podczas tej imprezy strażnicy będą oznaczać pojazdy rowerowe specjalnym długopisem UV oraz na rower będzie naklejona naklejka. Następnie po nadaniu specjalnego numeru identyfikacyjnego zostanie zarejestrowany w systemie Straży Miejskiej. Usługa ta jest bezpłatna, a jej celem jest możliwość identyfikacji właściciela pojazdu w przypadku odzyskania skradzionego pojazdu. Aby oznakować pojazd wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i ewentualny dowód zakupu roweru. Gdy ktoś będzie w późniejszym czasie zainteresowany aby oznaczyć sobie rower, będzie to możliwe w komendzie straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Niepodległości 35.
Palili wyroby tytoniowe pod okiem kamery na tereie szkoły.
W dniu 1 czerwca po godzinie 21 obserwator monitoringu miejskiego straży miejskiej zauważył na terenie placówki oświatowej SP nr 4 przy ulicy Studenckiej w Czechowicach-Dziedzicach cztery osoby palące wyroby tytoniowe. Robili to pod samą kamerą. Obserwator zwrócił szczególną uwagę na dwóch mężczyzn, którzy dziwnie się zachowywali. Rozglądali się w każdym kierunku lecz nie przyszło im na myśl aby zajrzeć w górę, gdzie byli obserwowani przez obserwatora. Gdy osoby myślały, że teren jest czysty i nikogo w pobliżu nie ma to postanowili wyciągnąć białą kartkę w której znajdowała się nieznana substancja przypominająca tytoń. Po chwili jeden z mężczyzn wyciągnął szklaną "lufkę" i nabił nią tą substancją a następnie palili nawzajem. Na miejsce został skierowany patrol. Strażnicy idąc od tyłu zaskoczyli sprawców, którzy nie spodziewali się wizyty mundurowych. Byli to dwaj młodzi mężczyźni oraz dwie kobiety. Na miejscu poinformowani zostali o powodzie interwencji lecz jak twierdzili, że nie robili nic złego a tym bardziej nie palili papierosów. Strażnicy poinformowali o nagraniu całego zajścia na kamerze znajdującej się nad ich głowami. Gdy się zorientowali byli troszeczkę w szoku. Na miejscu nie stwierdzono u nikogo żadnych materiałów niedozwolonych. Przyznali się, że palili tytoń. Z uwagi na popełnione wkroczenie z art 13 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zastosowano wobec sprawców pouczenia a także nakazano opuścić teren szkoły.
Strona 1 z 81 1 2 3 4 > >>
   Zegar
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Twój adres IP
54.81.71.219